Jaroslav Olša: Jižní Korea, gigant neznámý | E15.cz

Jaroslav Olša: Jižní Korea, gigant neznámý

Jaroslav Olša: Jižní Korea, gigant neznámý
Jižní Korea
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Jaroslav Olša jr.

Kdo není v Číně, jako by nebyl. Miliardová Indie je obrovský, nenasycený trh. Naše historické vazby s Vietnamem skýtají zajímavé příležitosti. A Hongkong je brána do Asie. Tyto a další – více či méně pravdivé – názory jsou v Česku zažité. Tam, kde končí, ale často končí i představivost našich firem. Nejen proto si často říkám: a kde je Korea?

O Koreji se u nás mluví často, ale téměř bez výjimky jen v souvislosti s raketami, atomovými testy nebo socrealistickým uměním. Koreu prostě v českém vnímání reprezentuje světem kritizovaná Severní Korea, zatímco její jižní soused, Korejská republika, dnes dvanáctá největší ekonomika světa, je jaksi zapomenutá. A přitom Jižní Korea je zemí, ze které loni do česka přijelo přes sto tisíc turistů a jejíž firmy v Česku masivně investují.

GS Caltex v říjnu dokončí novou továrnu v Karviné, Hanwha rozšiřuje aktivity a nošovický Hyundai letos plně využije kapacity a vyrobí 300 tisíc vozů. To jsou jen střípky celého příběhu, který představuje za poslední desetiletí příliv investic v hodnotě 55 miliard korun. Příběhu, jehož součástí jsou i akvizice, ze kterých profitují jak české, tak korejské firmy.

Energetický gigant Doosan například v plzeňské Škodě Power získal technologie a současně jí otevírá nové trhy. A podobných příkladů přibývá. Ty, kteří se k tomuto příběhu i přes obecný nezájem dostali, tak nepřekvapí, že Jižní Korea je čtvrtým největším investorem do české ekonomiky a dnes také čtvrtým největším obchodním partnerem Česka mimo Evropu.


Namísto toho se vydejme do Soulu, hlavního města Jižní Koreje, kde mají rádi nás i to, co děláme.

A spěchejme. Konkurence houstne.

Autor je velvyslancem Česka v Korejské republice

Autor: Jaroslav Olša jr.
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!