Katalánsko požádá Madrid o pět miliard eur

Nejzadluženější španělský region Katalánsko požádá centrální vládu v Madridu o finanční pomoc 5,02 miliardy eur (124,6 miliardy korun). Region už má potíže i s hrazením běžných služeb jako je provoz nemocnic, škol či domovů důchodců.

  Španělsko, nezaměstnanost
28.8.2012 16:21   |  

Mluvčí katalánské vlády Francesc Homs prohlásil, že místní kabinet požádá o pomoc, aby „zabránila růstu dluhu v příštích měsících“. Katalánská vláda již snížila platy zaměstnanců veřejného sektoru, zavedla poplatek jednoho eura za vystavení lékařského receptu a zmrazila investice do dopravní sítě. Přesto se růst dluhu nepodařilo zastavit. Nyní dosahuje 42 miliard eur, což odpovídá 21 procentům hrubého domácího produktu oblasti.

Vláda v Madridu již vytvořila fond disponující 18 miliardami eur, který má pomáhat regionálním samosprávám. Kromě Katalánska se o peníze z fondu chtějí hlásit také Valencie a Murcie. Prvně jmenovaný region usiluje o 3,5 miliardy eur, Murcie o 300 milionů eur.


Čtěte také:

Trhy sevřel strach ze záchrany Španělska

O pomoc může požádat třetina španělských regionů


Potíže s dluhy ale mají i další ze 17 španělských regionů. Stav jejich financí vzbuzuje obavy, že Madrid by nakonec mohl Evropskou unii požádat o finanční pomoc pro celou zemi. Španělsko již dříve získalo 100 miliard eur pro svůj bankovní sektor.

Podle čerstvých dat španělského statistického úřadu INE se ekonomika země ve druhém čtvrtletí propadla o 0,4 procenta mezi čtvrtletně a o 1,3 procenta meziročně. Jak uvedlo ministerstvo financí, tyto výsledky souhlasí s předpoklady. „Momentálně zažíváme nejhlubší propad,“ uvedl ministr financí Fernando Jiménez Latorre. Pokles ekonomiky bude prý pokračovat i příští rok.

Autor: bru

Komentáře

Čtěte také

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce aktualizováno

Světové ceny ropy dnes výrazně klesly, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se tak dostala na tříměsíční minimum pod 43 dolarů za barel. Ceny tlačí dolů obavy… více

Mobilní web