Katalánsko požádá Madrid o pět miliard eur

Nejzadluženější španělský region Katalánsko požádá centrální vládu v Madridu o finanční pomoc 5,02 miliardy eur (124,6 miliardy korun). Region už má potíže i s hrazením běžných služeb jako je provoz nemocnic, škol či domovů důchodců.

  Španělsko, nezaměstnanost
28.8.2012 16:21   |  

Mluvčí katalánské vlády Francesc Homs prohlásil, že místní kabinet požádá o pomoc, aby „zabránila růstu dluhu v příštích měsících“. Katalánská vláda již snížila platy zaměstnanců veřejného sektoru, zavedla poplatek jednoho eura za vystavení lékařského receptu a zmrazila investice do dopravní sítě. Přesto se růst dluhu nepodařilo zastavit. Nyní dosahuje 42 miliard eur, což odpovídá 21 procentům hrubého domácího produktu oblasti.

Vláda v Madridu již vytvořila fond disponující 18 miliardami eur, který má pomáhat regionálním samosprávám. Kromě Katalánska se o peníze z fondu chtějí hlásit také Valencie a Murcie. Prvně jmenovaný region usiluje o 3,5 miliardy eur, Murcie o 300 milionů eur.


Čtěte také:

Trhy sevřel strach ze záchrany Španělska

O pomoc může požádat třetina španělských regionů


Potíže s dluhy ale mají i další ze 17 španělských regionů. Stav jejich financí vzbuzuje obavy, že Madrid by nakonec mohl Evropskou unii požádat o finanční pomoc pro celou zemi. Španělsko již dříve získalo 100 miliard eur pro svůj bankovní sektor.

Podle čerstvých dat španělského statistického úřadu INE se ekonomika země ve druhém čtvrtletí propadla o 0,4 procenta mezi čtvrtletně a o 1,3 procenta meziročně. Jak uvedlo ministerstvo financí, tyto výsledky souhlasí s předpoklady. „Momentálně zažíváme nejhlubší propad,“ uvedl ministr financí Fernando Jiménez Latorre. Pokles ekonomiky bude prý pokračovat i příští rok.

Autor: bru

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web