Kazachstán láká zahraniční investory ohromující dotací

Středoasijský Kazachstán se chce stát rájem zahraničních investorů. Postsovětská země v lednu spustila dotační program, v rámci nějž může investor získat až 30 procent peněz zpět. Týká se to investic do nových továren, na koupi strojů nebo pozemků. Vyplývá to z novely zákona o investicích. „Je to opravdu zajímavé, kdo vám dnes ve světě vrátí bianco 30 procent vložené částky,“ ptá se český právník Ivo Kohoutek, který v Kazachstánu působí dvacet let.

 Centrum Astany v Kazachstánu
4.2.2015 8:18   |  

Pobídky mají přivábit další západní firmy a míří i do České republiky, která má dosud ve středoasijské zemi vynikající jméno. „Starší generace Kazachů ještě pamatuje boty Baťa, automobily Tatra, motocykly Jawa a samozřejmě české pivo a sklo,“ říká Islambek Rajmov, obchodní rada kazašského velvyslanectví v Praze.

Česká vláda zase řadí Kazachstán mezi hlavní cílové země pro vývoz. Vzájemný obchod už přesáhl úroveň miliardy dolarů ročně, což z Kazachstánu činí největšího obchodního partnera Česka v regionu.

Jako další lákadlo pro zahraniční firmy Kazachstán nabídl až desetileté daňové prázdniny na různé druhy daní. Letos by měl začít v zemi navíc pracovat takzvaný investiční ombudsman, který bude pomáhat podnikatelům v jednáních s úřady.

Největší světový vývozce uranu

Země si může velkorysé pobídky dovolit díky obrovským ziskům z těžby nerostných surovin. Kazachstán je největším světovým vývozcem uranu. Ročně také těží 80 milionů tun ropy, jejímž je mimo jiné třetím největším dodavatelem do Česka. Právě díky příjmům z těžby se po přelomu tisíciletí Kazachstán rychle proměnil ze zaostalé rozvojové země v ekonomického černého koně Střední Asie.

Našlápnutou ekonomiku přibrzdila současná krize v Rusku, s nímž je Kazachstán stále silně provázán. „S poklesem rublu klesá cena ruského zboží, které začíná být v Kazachstánu levnější než zboží místních výrobců,“ vysvětluje Antonín Marčík, vedoucí kanceláře české proexportní agentury CzechTrade v kazašském největším městě Almaty. Cílem Kazachstánu je krizi kolem Ukrajiny co nejrychleji zklidnit a vyjednat postupné zrušení obchodních sankcí na obou stranách. Kazachstán na ně v konečných důsledcích sám hodně doplácí.

Více čtěte v příloze deníku E15 Český export


Čtěte také:

České zbrojovky plánují výrobu v Kazachstánu

Kazachstán chce stabilizovat Ukrajinu, Nazarbajev míří za Putinem

Autor: Tomáš Stingl

Komentáře

Čtěte také

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se během inspekce po armádních postech v Donbasu dostal pod palbu separatistů. V Potvrdil to mluvčí protipovstalecké operace Andrij Lysenko. K… více

Komerční prezentace
Mobilní web