Kazachstán výrazně devalvoval měnu

Centrální banka v Almatě včera srazila hodnotu měny tenge o 19 procent na úroveň 185 za dolar a ustoupila od vazby domácí měny na kurz rublu. Důvodem je odrazení spekulantů od sázek na oslabování měny, která je navázána na slábnoucí rubl.

Hlavní město Astana
12.2.2014 11:17   |  

Analytiky překvapil rozsah zásahu centrální banky, který výrazně přesahuje dosavadní letošní pětiprocentní propad rublu. Podle nich zásah zrcadlí přání bankéřů podpořit stabilitu měny země, která je významným exportérem energetických surovin. „Z pohledu kvality krok dává smysl, z pohledu kvantity je to ale velmi přehnané,“ řekl agentuře Reuters Ivan Čekarov, moskevský ekonom Citi. Podobně se pro Bloomberg vyjádřil analytik moskevské Bank of America Vladimir Osakovskij: „Rozsah zásahu je mnohem větší, než jsme čekali.“

Zásah banky v roce 2009
Aktuální devalvace tenge je největší od roku 2009. Tehdy země srazila hodnotu měny o 18 procent na 150 tenge za dolar poté, co klesly ceny vyvážených komodit a v důsledku globální krize oslaboval i rubl.

Kazachstánská centrální banka se snažila v uplynulých pěti letech držet kurz měny v rozmezí 145 a 155 tenge za dolar. Bezprostředně po včerejším oznámení banky kurz k dolaru spadl na 163,90, kolem poledne už se podle Reuters na kazašském mezibankovním trhu dolar obchodoval za 185 tenge.

Kazašská měna tenge

„Národní banka bude tenge bránit před výkyvy z nové úrovně 185 za dolar,“ uvedl na tiskové konferenci guvernér banky Kairat Kelimbetov. „Potenciál pro spekulativní očekávání zmizel,“ dodal k devalvačnímu kroku. Banka uvedla, že její rozhodnutí urychlila volatilita mezinárodních trhů způsobená postupným opouštěním druhého kola kvantitativního uvolňování americkým Fedem.

Největším obchodním partnerem středoasijské republiky zůstává severní soused Rusko. Banka přiznává, že „nejistota kolem směnného kurzu rublu“, byla rovněž silným motivem jejího opatření. Ve snaze vyhnout se nestabilitě na trzích banka nastavila koridor pro výkyvy kurzu na 182 až 188 tenge za dolar. Podle ministra financí Kazachstánu Bachyta Sultanova zůstává odhad inflace pro letošní rok mezi šesti a osmi procenty.

Kazachstán
Kazachstán je průmyslově-zemědělskou zemí ve střední Asii s obrovskými zdroji černého uhlí, železných a chromových rud, ropy a dalších nerostných surovin. Většinu území zabírají pouště a polopouště, jen malá část je zalesněna nebo je hospodářsky využívána. V Kazachstánu se mimo jiné nachází proslulý kosmodrom Bajkonur. Kazachstán disponuje zhruba 21 % světových zásob uranu a v těžbě uranové rudy je světovou jedničkou. Hlavními obchodními partnery jsou Čína a Rusko, kterému pronajímá kosmodrom v Bajkonuru u Džezkazganu za 115 milionů dolarů ročně.

Čtěte také:

Kazachstán: Znovuzrození Hedvábné stezky

Rusko se pře s Kazachstánem o provoz na kosmodromu

Autor: Petr Třešňák

Komentáře

Čtěte také

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Ropná společnost Royal Dutch Shell omezí investice do solární energetiky, dokud nebude dostatečně zisková. Prohlásil to generální ředitel Ben van Beurden. Na jednání s akcionáři… více

Komerční prezentace
Mobilní web