Kazachstán začne prodávat své podíly ve firmách. Kompenzuje propad ropy

Kazachstán prodá během příštích dvou let nejméně čtvrtinové podíly ve 43 velkých podnicích. Vláda jejich akcie nabídne formou primárních veřejných nabídek (IPO) na tamní burze. Kazachstán potřebuje dodatečné peníze, aby se vyrovnal s propadem příjmů z prodeje ropy.

 Centrum Astany v Kazachstánu
18.11.2015 13:51   |  

Zároveň s primárními akciovými emisemi velkých firem fond zprivatizuje 182 menších podniků. Celková hodnota kapitálu firem určených k prodeji dosahuje asi 2,5 bilionu tenge (205 miliard korun). Podíly se budou prodávat na parketu finančního centra v metropoli Astaně.

Prezident Nursultan Nazarbajev na dnešním zasedání vlády vyjádřil přání, aby se privatizace zúčastnily i domácí podnikatelé a firmy, uvedla agentura Reuters.

Na seznamu podniků určených k privatizaci je například ropná a plynárenská společnost KazMunaiGas, těžař uranu Kazatomprom, státní železniční společnost nebo těžařská skupina Tau-ken Samruk. Nabízet se budou rovněž akcie elektrárenských podniků sdružené v energetické divizi fondu Samruk.


Čtěte také:

Kazachstán láká zahraniční investory ohromující dotací

Kazachstán se stane členem WTO. Po dvaceti letech vyjednávání

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Romové jsou na úřadech ve výhodě, myslí si většina Čechů

Romové jsou na úřadech ve výhodě, myslí si většina Čechů

Lepší možnosti při hledání bydlení jednání na úřadech, horší při hledání práce. Tak si život romské menšiny představují obyvatelé České republiky. Vzájemným soužitím se zabýval… více

Mobilní web