Když se Atény s věřiteli nedohodnou, pohyb kapitálu prý neomezí

aktualizováno Řecká levicová vláda vyloučila, že by v případě nezískání peněz od věřitelů omezila přístup lidí k jejich bankovním vkladům a zavedla omezení na volný pohyb kapitálu. Uvedl to mluvčí vlády Gavriil Sakellaridis poté, co na tuto možnost poukázala přední poslankyně za konzervativní opozici.

 Řecká centrální banka
25.5.2015 15:25   |  

Možnost zavedení restrikcí na vybírání z bank a pohyb kapitálu „jednoduše neexistuje“, citovala mluvčího Sakellaridise agentura AP. Poslankyně strany Nová demokracie a bývalá ministryně zahraničí Dora Bakojannisová v řecké televizi řekla, že omezení pohybu kapitálu by vláda mohla zavést o nadcházejícím prodlouženém víkendu, kdy Řecko slaví pravoslavné svatodušní svátky a v pondělí mají banky zavřeno.

Podle ní by se to stalo, kdyby se vláda rozhodla, že Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) neuhradí do 5. června splatný dluh.

Bakojannisová vyzvala premiéra Alexise Tsiprase, aby odložil rétoriku a soustředil se na sjednání dohody s věřiteli do tohoto víkendu. „Pokud nebudeme mít do pátku dohodu, obávám se, že o třídenním víkendu přijdou omezení na pohyb peněz, jako se to stalo na Kypru,“ uvedla poslankyně podle zpravodajského serveru Greek Reporter.

Kyperská hrozba

Přístup k bankovním vkladům a omezení pohybu kapitálu zavedl v březnu 2013 Kypr v rámci dohody o záchraně s Evropskou unií a MMF. Země se dostala do problémů kvůli krizi ve svém bankovním sektoru, který měl silné napojení na Řecko. Letos už Kypr všechna tato omezení zrušil.

Špičky řecké vládnoucí strany Syriza zamítly návrh neuhradit MMF příští splátku řeckého dluhu, s nímž přišli stoupenci tvrdého jádra této krajně levicové formace. Mluvčí Sakellaridis ujistil, že Atény budou plnit všechny závazky vůči věřitelům, zdůraznil ale, že země nutně potřebuje finanční pomoc.

Řecko jedná s věřiteli o uvolnění zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard korun) z dobíhajícího záchranného programu, který po prodloužení v únoru končí v červnu. Eurozóna ale částku, z níž by mohly Atény splácet svoje závazky k věřitelům, odmítá vyplatit dříve, než zástupci věřitelů schválí reformní plány řecké vlády.

Katastrofický scénář
Pokud by Řecko MMF splatnou částku neuhradilo, mohlo by to podle expertů vyvolat paniku a masové vybírání peněz z bank. Vláda by pak neměla jinou možnost než uvalit omezení na výběry vkladů a zavést další podobná opatření. Po přiznání nesolventnosti vlády by řecké banky přestaly mít přístup k financování od Evropské centrální banky (ECB). Aby vláda bankovní systém zachránila, musela by zřejmě opustit euro a zavést vlastní, silně devalvovanou měnu, naznačují experti možný scénář katastrofálního vývoje.
Takové scénáře nemají žádné opodstatnění, jsou zlovolné a jsou využívány zcela nezodpovědným způsobem,“ řekl k těmto úvahám mluvčí Sakellaridis. Dodal, že cílem vlády je sjednat dohodu s věřiteli „do konce května nebo začátku června“.

Čtěte také:

Řecko bez peněz: Dluh vůči MMF prý uhradilo z rezerv, které má u fondu

Syriza: Řecký dluh je nesplatitelný, každý ekonom to potvrdil

Řecko splatí všechny dluhy, ujistil Varufakis. Slíbil také hluboké reformy

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Tykač by koupí OKD ovládl českou těžbu uhlí, varuje analytik

Tykač by koupí OKD ovládl českou těžbu uhlí, varuje analytik

Zájem finančníka Pavla Tykače o koupení černouhelné OKD dává logiku, shodují se analytici. Upozorňují především na Tykačovy dobré informace z oboru, které má díky své skupině… více

Komerční prezentace
Mobilní web