Končí rovnice co roh, to banka | E15.cz

Končí rovnice co roh, to banka

Končí rovnice co roh, to banka
Španělsko
• 
ZDROJ: profimedia.cz
3. května 2012 • 10:44
Španělské banky nejsou v pořádku, a pozná to i laik. Tvrdí to německý deník Handelsblatt. Stačí se projít některým městem, třeba San Sebastianem, letoviskem na severu se 180 tisíci obyvateli. Na Calle Egia v obytné čtvrti jsou rozesety jedna pobočka vedle druhé: Banco Santander, Sabadell Guipuzcoano, Caixa či Kutxa Bank. A o kus dále BBVA, Caja Laboral und Kutxa Rural.

Člověk získá dojem, že se nachází ve finančním centru, jako je Frankfurt, a ne v San Sebastianu, kde spí bezdomovci před vchody do supermarketů. Španělsko má přebankováno,“ píše list. Tamní vláda se snaží situaci řešit. Konsolidace trvá už tři roky: ze 45 spořitelen „cajas“, umístěných na každém rohu, přežilo jen patnáct.

Španělsko je jako Irsko, jen se sluncem

V letech 2008 až 2011 zmizelo z trhu deset procent pracovních míst v sektoru a třináct procent poboček. V přebírání konkurentů se činí velké ústavy jako Caixa, BBVA a Banco Santander, které postupně vymazávají z trhu menší hráče.

Národní centrální banka vydala mezitím zprávu o pokroku, jehož dosáhly banky v plnění zpřísněných vládních požadavků na kapitálovou přiměřenost. Cílem je napravit škody ze špatných hypoték a zabránit žádosti o mezinárodní finanční pomoc. Kriteria plní dvě třetiny ústavů. „Španělsko splácí včas, nebude potřebovat záchranu,“ říká ministr hospodářství Luis de Guindos. Totéž ale tvrdilo svého času Portugalsko.

 
>
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!