Končí rovnice co roh, to banka

Končí rovnice co roh, to banka
3. května 2012 • 10:44
Španělské banky nejsou v pořádku, a pozná to i laik. Tvrdí to německý deník Handelsblatt. Stačí se projít některým městem, třeba San Sebastianem, letoviskem na severu se 180 tisíci obyvateli. Na Calle Egia v obytné čtvrti jsou rozesety jedna pobočka vedle druhé: Banco Santander, Sabadell Guipuzcoano, Caixa či Kutxa Bank. A o kus dále BBVA, Caja Laboral und Kutxa Rural.

Člověk získá dojem, že se nachází ve finančním centru, jako je Frankfurt, a ne v San Sebastianu, kde spí bezdomovci před vchody do supermarketů. Španělsko má přebankováno,“ píše list. Tamní vláda se snaží situaci řešit. Konsolidace trvá už tři roky: ze 45 spořitelen „cajas“, umístěných na každém rohu, přežilo jen patnáct.

Španělsko je jako Irsko, jen se sluncem

V letech 2008 až 2011 zmizelo z trhu deset procent pracovních míst v sektoru a třináct procent poboček. V přebírání konkurentů se činí velké ústavy jako Caixa, BBVA a Banco Santander, které postupně vymazávají z trhu menší hráče.

Národní centrální banka vydala mezitím zprávu o pokroku, jehož dosáhly banky v plnění zpřísněných vládních požadavků na kapitálovou přiměřenost. Cílem je napravit škody ze špatných hypoték a zabránit žádosti o mezinárodní finanční pomoc. Kriteria plní dvě třetiny ústavů. „Španělsko splácí včas, nebude potřebovat záchranu,“ říká ministr hospodářství Luis de Guindos. Totéž ale tvrdilo svého času Portugalsko.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!