Konec úspor, velí měnový fond

Celý tento týden je v roli hvězdy finančního světa Mezinárodní měnový fond (MMF), který svými výroky ze zasedání v Tokiu silně zasahuje do dění. Zatímco první dvě sdělení o hloubce krize z počátku týdne působila jako studená sprcha, včera šéfka MMF Christine Lagardeová vystoupila jako hrdinný zachránce.

Zasedání MMF v Tokiu provázejí obvyklé protesty proti globalizaci
12.10.2012 6:17   |  

Prohlásila, že zadlužené evropské země jako Řecko a Španělsko by měly dostat více času na snížení rozpočtového deficitu. Podle ní by příliš velké a rychlé snížení schodků mohlo přinést více škody než užitku.

Její vyjádření přineslo na hodně znepokojené trhy úlevu. Ráno přitom bylo dost depresivní, když ratingová agentura Standard & Poor’s srazila Španělsku hodnocení těsně nad „odpadové“ pásmo. Analytici soudí, že výrok Lagardeové snížil pravděpodobnost odchodu Řecka z eurozóny. Ta se v poslední době opět vracela na scénu.

Podobné názory, jako má MMF ohledně zbytečné krutosti úsporných opatření, nejsou v poslední době výjimkou. Například Itálie tento týden ohlásila, že méně placeným osobám sníží daň z příjmu. Úsporná opatření zatím v jihoevropských ekonomikách nikam nevedou – nezaměstnanost je enormní, kondice bank se zhoršuje a Španělsko stojí před přijetím finanční pomoci.

„Místo velkého přetěžování je někdy lepší vzhledem k tomu, že řada zemí současně uplatňuje stejnou politiku za účelem snížení deficitu, mít o něco více času,“ řekla šéfka MMF. „Chtěla jsem to pro Portugalsko, chtěla jsem to pro Španělsko a nyní to chceme i pro Řecko,“ dodala. Upřesnila, že Řecko by mělo ke splnění svých úsporných programů dostat dva roky navíc. Řecký tisk spekuluje, že s prodloužením lhůty souhlasí i Angela Merkelová. Podle původního plánu měly Atény srazit rozpočtový deficit do roku 2014 na třetinu. Míra nezaměstnanosti už v Řecku přesáhla 25 procent.

Španělský ministr hospodářství Luis De Guindos v pondělí řekl, že země se bude držet původně stanovených cílů a žádné další škrty nemá v plánu. Eurozóna už letos fiskální cíle Španělsku jednou uvolnila. V pondělí dala jeden rok navíc na snížení deficitu i Portugalsku, které má nyní čas až do roku 2014, aby schodek snížilo pod stanovená tři procenta HDP.


Čtěte také:

Evropské banky odepíší až 3,5 bilionu eur

Lagardeová: Řecku je třeba dát další dva roky na škrty v rozpočtu

MMF snížil výhled globálního růstu, pohoršilo i Česko


Mezinárodní měnový fond tento týden varoval, že pokud Evropa nezastaví finanční krizi, bilance bank se smrsknou o obřích 3,5 miliardy eur. MMF také snížil kvůli krizi v Evropě odhad letošního růstu světové ekonomiky o 0,2 procentního bodu na 3,3 procenta, což je nejpomalejší růst od roku 2009. V příštím roce počítá s růstem 3,6 procenta namísto dříve předpokládaných 3,9 procenta. Měnový fond také varoval před nebezpečím recese vyspělých ekonomik. „Rizika pro finanční stabilitu od dubnové zprávy MMF vzrostla a důvěra v globální finanční systém je nyní velmi křehká,“ uvedl.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web