Konkurence MMF a SB: země BRICS založí vlastní rozvojovou banku | E15.cz

Konkurence MMF a SB: země BRICS založí vlastní rozvojovou banku

Konkurence MMF a SB: země BRICS založí vlastní rozvojovou banku
27. března 2013 • 22:45
Pět velkých a dynamicky rostoucích zemí ze skupiny BRICS se dohodlo na zřízení vlastní rozvojové banky, která má být konkurencí Světové bance a Mezinárodnímu měnovému fondu. Banka bude první institucí, kterou společně členové skupiny BRICS, tedy Rusko, Čína, Brazílie, Indie a Jihoafrická republika vytvoří. Členové z ní budou v příštích letech financovat infrastrukturní programy za 4,5 bilionu dolarů (asi 90 bilionů korun).

„Do teď to byla uvolněná dohoda pěti zemí, jejichž představitelé se jednou za rok setkali“ řekl podle New York Times Abdullah Verachia, ředitel Hraniční poradenské skupiny, která se soustřeďuje na rostoucí trhy, „Bude to jejich první instituce“. Podle expertů je však otázkou, jestli mají státy BRICS dostatečné množství společných zájmů. „I přes politické projevy ohledně spolupráce, existuje mezi těmito státy velká míra soupeřivosti“ dodal Verachia. Indie, Brazílie a JAR jsou ku příkladu demokratické, zatímco Rusko a Čína spíše autoritářské.

Státy zatím neposkytly o bance detaily. Ví se pouze, že počáteční vklad bude činit 50 miliard dolarů (bilion korun) a že se o něj pětice rozdělí rovným dílem. „Rusko vznik této finanční instituce podporuje. Jestliže vznikne, musí fungovat jedině na tržním principu a podporovat podnikání ve všech členských státech,“ řekl o bance ruský prezident Vladimir Putin.

Prezident JAR Jacob Zuma uvedl, že Jihoafrická republika se zasazuje o to, aby banka sídlila na jejím území. Státy se na ustavení banky dohodly na pátém summitu BRICS, který právě skončil.

V zemích BRICS žije asi 43 procent obyvatel planety a tato skupina vytváří 21 procent světového HDP. Za posledních 15 let svůj výkon v tomto ukazateli ztrojnásobila. Do roku 2015 by měl objem vzájemného obchodu dosáhnout až 500 miliard dolarů, což je téměř dvojnásobek loňské obchodní výměny.

Autor: ČTK, fuj, NYT
 

businessinfo.cz

  • V digitálním věku skladují firmy většinu dokumentů stále na papíře. A dělá jim to potíže
  • Pro oznamovatele korupce nejsou potřeba nová pravidla, tvrdí podnikatelé
  • Startup Investiční aukce otevřel faktoring i malým a středním firmám
  • Stát shromažďuje příliš mnoho dat, hrozí zneužití, varují poplatníci před kontrolním hlášením