Kuba čeká příliv investic a hospodářský růst, díky usmíření s USA

Kubánská ekonomika by měla v příštím roce zrychlit růstové tempo na solidní čtyři procenta z letošního slabého výkonu 1,3 procenta. Řekl to v pátek v kubánském parlamentu ministr hospodářství Marino Murillo. Vláda evidentně sází na to, že hospodářství dostane z dlouholeté stagnace rýsující se normalizace vztahů se Spojenými státy, řekli ekonomové agentuře Reuters.

Ulice Havany (ilustrační foto)
20.12.2014 16:48   |  

Washington a Havana ve středu oznámily, že budou usilovat o normalizaci vztahů mezi oběma zeměmi a obnoví vzájemná diplomatická zastoupení na úrovni velvyslanectví. Na ekonomickém poli to bude znamenat možnost posílat na Kubu více zboží a peněz a uvolnění cestovních omezení.

Pavel Vidal, který dříve působil v kubánské centrální bance, řekl, že normalizace vztahů povede velmi rychle ke zvýšenému přílivu investic na Kubu a k růstu příjmů z turistiky. „Vysílá to mezinárodnímu společenství příznivý signál o budoucnosti této ekonomiky, podpoří to poptávku prostřednictvím turistiky a zvýší to převody peněz od emigrantů k soukromým podnikům a jednotlivcům,“ řekl Vidal.

Kubánský HDP

Ještě před týdnem by předpověď čtyřprocentního růstu vypadala podle ekonomů nereálně. Jeden z nejmenovaných místních ekonomů Reuters řekl, že letos ekonomiku Kuby zasáhl pokles příjmů od partnerské Venezuely, jejíž ekonomika stagnuje, a oslabil ji i propad domácí těžby niklu.

Vyhlídky na zlepšení vztahů s USA snížily podle pozorovatelů rizika podnikání na Kubě. „Všechno se změnilo. Investoři se budou snažit dostat se sem před Američany, mezi věřiteli se zvýší důvěra a Kuba bude v silnější pozici ve všech ekonomických vyjednáváních,“ řekl jeden z evropských velvyslanců na Kubě.


Čtěte také:

Bílý dům nevyloučil možnost Castrovy návštěvy Washingtonu

Kubánci vítají historické obnovení vztahů s USA

Konec 50letého embarga: Obama plánuje otevření ambasády na Kubě

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) rozhodl, že neodloží o měsíc spuštění elektronické evidence tržeb (EET). Návrh Hospodářské komory původně zvažoval. Od 1. prosince se tak do… více

Mobilní web