Kypr kvůli záchraně prodá zlato za 10 miliard

Kypr prodá přebytečné zásoby zlata za přibližně 400 milionů eur (přes deset miliard korun), aby pomohl financovat část svého záchranného programu. Vyplývá to z předběžné verze posudku finančních potřeb země, kterou připravila Evropská komise. Mezinárodní věřitelé slíbili v březnu půjčit Kypru asi deset miliard eur, aby pomohli odvrátit státní bankrot této ostrovní země.

 ilustrační foto
10.4.2013 18:19   |  

Podle předběžného hodnocení finančních potřeb Kypru, které obdržela agentura Reuters, má dalších 600 milionů eur Nikósii v průběhu tří let zajistit zvýšení daně z příjmů podniků a zisků z prodeje kapitálu. Dalších 10,6 miliard eur Kypr získá z uzavření druhé největší banky v zemi Laiki a dalších transakcí.

Celkové finanční potřeby Kypru v období od 2. čtvrtletí letošního roku do 1. čtvrtletí 2016 činí 23 miliard eur. Eurozóna se na této částce bude podílet devíti miliardami eur. Mezinárodní měnový fond (MMF) přidá jednu miliardu a Kypr sám si obstará 13 miliard eur, tvrdí také dokument.

Dosud se uvádělo, že ostrovní stát bude muset k mezinárodní pomoci z vlastních zdrojů zajistit skoro šest miliard eur. EU a MMF očekávají, že ekonomika země letos klesne o 8,7 procenta. K růstu by se měla vrátit až v roce 2015.


K situaci na Kypru čtěte více:

The Guardian: Deset lekcí, které Evropanům uštědřila kyperská krize

Další kandidáti na kyperský scénář: Slovinsko, Malta, Lucembursko

Tonoucí se stébla chytá: skončí Kypr jako ráj kasin?

Ilona Švihlíková: Kypr jako průzkum bojem

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Prodej firem v Česku vázne, světový tisk peněz žene ceny nahoru

Prodej firem v Česku vázne, světový tisk peněz žene ceny nahoru

Měnová politika centrálních bank založená na vypouštění stále nových a nových peněz do oběhu vede k růstu cen firem. Jejich nákupy pak drhnou. Velké transakce s podniky začínají… více

Mobilní web