Kypr poodhalil vlastníky tamních firem

14.6.2011 16:03   |  

Kypr, Britské panenské ostrovy a Malta jsou díky příznivým daňovým podmínkám a možnosti skrýt vlastnickou strukturu firmy nejčastěji vyhledávaným místem pro mnoho českých podnikatelů.

Polovina nových společností, které podnikají v Česku, ale využívají výhody daňového ráje, byla v roce 2010 založena na ostrově ve Středozemním moři. DPH je tu na úrovni 15 procent, daňově zatížené nejsou ani kapitálové zisky nebo výplata a příjem dividend.

Díky nové online službě, která umožňuje za poplatek 8,54 eura nahlédnout do kyperského obchodního rejstříku, však Kypr ztrácí atraktivitu pro řadu firem hledajících kromě daňových výhod i jistou míru anonymity.


Čtěte také: Obliba daňových rájů u českých podnikatelů už neroste tak prudce


„Po zveřejnění části informací z obchodního rejstříku není možné skrýt majitele registrované firmy a usnadňuje tak zjišťování vlastnických struktur tamních onshorových společností,“ uvádí Filip Reinoso ze společnosti SMART Companies, která se zabývá zakládáním, prodejem a následnou správou společností po celém světě.

Díky snazšímu přístupu k informacím v obchodním rejstříku je možné zjistit jména majitelů, ředitelů, akcionářů, adresy sídel či zatížení majetku hypotékou nebo jinými břemeny. Mezi informace, které i nadále nejde získat on-line, patří zakládací smlouva, stanovy nebo finanční výkazy společnosti.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Amazon v Dobrovízi najel na plnou kapacitu, zaměstnancům zvýší platy

Amazon v Dobrovízi najel na plnou kapacitu, zaměstnancům zvýší platy Fotogalerie

Internetový obchod Amazon plně zprovoznil svůj areál ve středočeské Dobrovízi. Zástupci firmy a obce Dobrovíz dnes společně přestřihli pásku u nové skladovací věže distribučního… více

Mobilní web