Kypr zrušil zákaz otevírání nových bankovních účtů

Kypr v pátek zrušil zákaz otevírání nových bankovních účtů. Ministerstvo financí tak oficiálně ukončilo veškeré restrikce pro převody peněz v rámci země zavedené před více než rokem kvůli bankovní krizi, která přiměla zemi požádat o pomoc své partnery v eurozóně.

 Kypr - lidé vybírají vklady z bank
30.5.2014 21:01   |  

Stále však není možné volně převádět peníze do zahraničí. Všechny převody peněz do zahraničí musí prověřit centrální banka. Úřady ale počítají s tím, že uvolní přesuny peněz do zahraničí ještě do konce letošního roku. Kypr loni v březnu obdržel od dalších zemí eurozóny a Mezinárodního měnového fondu záchranný úvěr deset miliard eur (274,8 miliardy korun).

Podmínkou pomoci však bylo zabavení části nepojištěných vkladů ve dvou největších bankách a úřady musely zavést kontrolu nad převody a výběry peněz, aby tak odvrátily hrozbu hromadného vybírání vkladů z bank. Ministerstvo financí dodalo, že k rozhodnutí zrušit domácí kontrolu ho přiměla čtyři kladná hodnocení plnění záchranného programu a návrat důvěry v bankovní systém.

Centrální banka ve středu oznámila, že vklady u bank v dubnu poprvé od prosince 2012 vzrostly. Největší kyperská banka Bank of Cyprus pak v prvním čtvrtletí vykázala první zisk za dva roky, napsala agentura AP.


Čtěte také:

Kypr odvrátil bankrot. Záchranný plán těsně prošel parlamentem

Analytici: Kypr čeká propad. Eurozóna má poškozenou reputaci

Kypr může přijít o pozici daňového ráje. Zdanněí vkladů poškozuje důvěru

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Turecko rozpustí prezidentskou stráž, puče se účastnila desetina členů

Turecko rozpustí prezidentskou stráž, puče se účastnila desetina členů

Turecko po zmařeném puči rozpustí prezidentskou stráž. Oznámil to turecký premiér Binali Yildirim, uvedl v noci na dnešek portál BBC. V souvislosti s pokusem o převrat úřady… více

Mobilní web