Lagardeová nabádá ECB ke kvantitativnímu uvolňování

Mezinárodní měnový fond (MMF) se děsí hrozby deflace v eurozóně a Evropskou centrální banku (ECB) nabádá ke spuštění kvantitativního uvolňování ve stylu amerického Fedu, tedy nakupování vládních dluhopisů ve velkém objemu ve snaze podpořit ekonomický růst. Vyplývá to z pravidelné zprávy MMF o zdraví eurozóny, o níž informuje deník The Financial Times. MMF vítá opatření, která na začátku června ECB představila.

Christiane Lagardeová
20.6.2014 7:20   |  

To zahrnuje mimo jiné 400 miliard levných úvěrů pro banky a negativní úročení vkladů komerčních bank uložených u ECB. MMF se ale obává, že to nemusí stačit. „Pokud bude růst cen pokračovat takto pomalým tempem, měla by ECB uvažovat o následování americké a japonské centrální banky v nákupu vládních dluhopisů,“ stojí ve zprávě.

Varování MMF tak pravděpodobně opět uvnitř Evropské unie a především eurozóny rozpoutá debatu o tom, jak zabránit ztracené stagnační dekádě v japonském stylu. Zpráva MMF o zdraví ekonomiky eurozóny, kterou v Lucemburku ministrům financí ze zemí eura přednesla šéfka MMF Christiane Lagardeová, unii a ECB chválí za odpověď na dluhovou krizi, ale zároveň poznamenává, že zadlužení a nezaměstnanost zůstává i nadále vysoká.

Na ECB tlačí i další

V apelu na ECB není MMF osamocen. Také poradenská společnost EY varuje, že ekonomické oživení v Evropě může ohrozit deflace. Ačkoli podle analytiků EY letos HDP eurozóny povyroste o 1,1 procenta a v příštím roce o 1,5 procenta, riziko deflace přetrvává a může oživení zhatit.

„Nejnovější ekonomická čísla potvrzují, že eurozóna postupně oživuje, ale ne všem jejím členům se daří stejně,“ říká Jan Fanta, vedoucí partner podnikového poradenství a řízení rizik společnosti EY. „Země, které se v uplynulých letech zaměřily na posílení konkurenceschopnosti, teď sklízí první ovoce. Jiné dál zaostávají.“


Čtěte také:

Hrozí kolaps? MMF bije na poplach kvůli globálnímu růstu cen bydlení

Evropské akcie jsou na rekordních hodnotách. Stimuly ECB zabraly

ECB začne pokutovat úspory. Efekt je však nejistý

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Maďarsko chce na hranici se Srbskem postavit „masivnější obranný systém“

Maďarsko chce na hranici se Srbskem postavit „masivnější obranný systém“

Maďarsko chce vybudovat druhý plot podél své hranice se Srbskem. Podle oznámil to maďarský premiér Viktor Orbán. Předpokládá, že druhá bariéra pomůže posílit obranu před možným… více

Mobilní web