Letošní smršť fúzí a akvizic dále přidá na síle

Svět byznysu letos čeká boom v oblasti fúzí a akvizic. Obchody za více než bilion dolarů, které už stihly proběhnout od počátku roku, byly prý zatím pouhou ochutnávkou věcí příštích. „Počet obchodů, které jsou v jednání na úrovni šéfů velkých firem, je více, než jsme viděli v jakémkoli okamžiku po roce 2007,“ uvádí šéf oddělení fúzí a akvizic v Goldman Sachs, Gregg Lemkau. Zájemci o nákupy se snaží dohody co nejvíce urychlit, období historicky nejlevnějšího financování se totiž chýlí ke konci.

Ilustrační foto
9.5.2014 15:02   |  

Podle dat Thomson Reuters proběhly od ledna ve světě fúze a akvizice za 1,3 bilionu dolarů, což znamená více než devadesátiprocentní nárůst oproti předchozímu roku. Bezmála polovinu tvořilo 39 obřích obchodů, při kterých zájemci zaplatili minimálně 5 miliard dolarů.

„Úroveň velkých obchodů v oblasti fúzí a kavizic dosáhla předkrizového měřítka. Očekáváme, že objem obchodů v příštích měsících zrychlí s tím, jak firmy získají větší důvěru ohledně globálního oživení a banky budou vstřícnější k financování,“ uvádí analytik Andrew Milligan z banky Standard Life.

Úroveň velkých obchodů v oblasti M&A dosáhla předkrizového měřítka.

První ligu ve fúzích a akvizicích mají pro následující rok hrát rozvíjející se země. Hovoří o tom globální průzkum společnosti EY mezi 1600 manažery světových firem. Podle průzkumu se třetina respondentů v nadcházejících dvanácti měsících chystá k akvizici, šestina manažerů hodlá na nákupech utratit více než půl miliardy dolarů.

„Počet společností, které plánují akvizice přesahující miliardu dolarů, se v průběhu uplynulého půlroku zdvojnásobil. Očekáváme, že letošní rok bude bohatý na strategické obchody,“ uvádí studie EY.


Čtěte také:

Smršť akvizic ve farmacii. Novartis a Glaxosmithkline si vyměňují divize

Čeští investoři jsou nejaktivnější v regionu. Loňské fúze přesáhly 200 miliard

United Bakeries tíží zastavená fúze. Škody jdou do stamilionů

Autor: Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce aktualizováno

Světové ceny ropy dnes výrazně klesly, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se tak dostala na tříměsíční minimum pod 43 dolarů za barel. Ceny tlačí dolů obavy… více

Mobilní web