Lídři G20 se budou muset zpovídat, největší světové ekonomiky nerostou dostatečně rychle | E15.cz

Lídři G20 se budou muset zpovídat, největší světové ekonomiky nerostou dostatečně rychle

ČTK

Ministři financí zemí Evropské unie připustili, že skupina největších světových ekonomik G20 nesplní cíl zajistit do roku 2018 podstatné zvýšení tempa svého hospodářského růstu. V dokumentu pro setkání finančních lídrů skupiny 20-21. dubna ve Washingtonu ministři vyzvali, aby se G20 zamyslela nad tím, proč v tom selhala.

Činitelé G20 se v roce 2014 zavázali, že zvýší růst ekonomik skupiny během následujících pěti let nejméně o dva procentní body. Tím by zvětšili výkon globální ekonomiky o více než dva biliony dolarů (asi 50 bilionů korun) a zajistili vytvoření milionů pracovních míst.

"Zdá se pravděpodobné, že našeho cíle ´2 za 5´ do roku 2018 nedosáhneme," uvádí se v dokumentu, který ministři schválili na neformálním zasedání na Maltě.

"Měli bychom se zamyslet nad vhodnou komunikací ohledně tohoto cíle a vypracovat společné zhodnocení, abychom pochopili, proč jsme to nesplnili," píše dokument, který získala agentura Reuters. Podle ministrů je nyní zásadní "urychlit strukturální reformy a investice do produktivní infrastruktury".

Nízká nezaměstnanost drtí firmy, Ukrajinců nepřichází dost

Delegace zemí EU na setkání ve Washingtonu, které se koná v rámci jarního zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, mají podle dokumentu rovněž trvat na tom, že G20 by se měla vyhnout všem formám protekcionismu a usilovat o otevřený a volný obchod.

Na březnovém setkání nejvyšších finančních činitelů G20 v Německu ze závěrečného komuniké toto tradiční vyjádření vypadlo vzhledem k nástupu ochranářsky orientované vlády Donalda Trumpa v USA.

Video: Co zasáhne rozpočty českých rodin nejvíce?

1080p 720p 480p 360p 240p
Co nejvíce zasáhne rozpočet českých rodin?

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!