Maďaři nemají dost pracovníků, chtějí sehnat kulturně blízké cizince

Maďarsko by mohlo řešit nedostatek pracovních sil zvýšením počtu zahraničních zaměstnanců. Měli by to ale být jen cizinci s podobnými "kulturními a historickými" kořeny, jako mají Maďaři. Listu Heti Válasz to řekl ministr hospodářství Mihály Varga.

Budapešť
15.9.2016 13:44   |  

Maďarsko, které má méně než deset milionů obyvatel, již opustilo zhruba půl milionu lidí hledajících lepší pracovní příležitosti v západní Evropě. V důsledku toho podle Vargy nejsou zaměstnavatelé v soukromém sektoru schopni zaplnit až 50 tisíc volných pracovních míst.

Průzkum společnosti Manpower Group z loňského roku ukázal, že v Maďarsku chybějí řidiči, inženýři, účetní, odborníci na informační technologie a také pracovníci ve zdravotnictví. Nedostatek potřebných pracovních sil by přitom mohl odrazovat potenciální investory.


Přečtěte si: Maďarsko musí odejít z EU, trvá na svém lucemburský ministr


Maďarské podniky by podle Vargy měly zvyšovat mzdy, aby odvrátily odchody zaměstnanců na lépe placená pracovní místa v bohatších členských zemích Evropské unie, například v sousedním Rakousku. Během příštího roku počítá ministr s „výrazným“ růstem platů, uvedla agentura Reuters.

V červnu se průměrná hrubá mzda v Maďarsku meziročně zvýšila o 5,7 procenta.


Čtěte také:

Maďarsko za den zadrželo tisíc migrantů, nabízí rychlou žádost o azyl

Maďarsko by mohlo zavést euro do konce roku 2020, tvrdí ministr Varga

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Vyvážíte terorismus, vzkázal Indický premiér sousednímu Pákistánu

Vyvážíte terorismus, vzkázal Indický premiér sousednímu Pákistánu

Indický premiér Nárendra Módí obvinil v sobotu sousední Pákistán z vývozu terorismu a slíbil, že povede ve světě kampaň za jeho izolaci. Módí ve vystoupení na setkání s… více

Mobilní web