Madrid končí s šetřením. Škrty jako recept proti nezaměstnanosti nezabraly

Španělská nezaměstnanost se v prvním čtvrtletí vyšplhala na nové historické maximum 27,2 procenta. Snaha Madridu podpořit dlouhodobě slabý pracovní trh tak zjevně selhává. Země představí nový plán záchrany ekonomiky, ve kterém už nepočítá s rozsáhlými úsporami.

Demonstrace nezaměstnaných Španělů
25.4.2013 15:48   |  

Během prvních těch měsíců letošního roku zaniklo 322 tisíc pracovních míst, uvedl španělský statistický úřad INE. Propad počtu pracovních míst tak sice mírně zpomalil, nezaměstnanost ale zároveň poskočila o 1,2 procenta. Chybí totiž nové pracovní příležitosti.

Španělsko, které má po Řecku nejvyšší nezaměstnanost ze zemí Evropské unie, se do potíží dostalo kvůli kolapsu dlouhého realitního boomu. V uplynulých dvou letech vláda proti recesi bojovala pomocí rozsáhlých rozpočtových škrtů. Úspory zahrnovaly i vlnu propouštění ve veřejném sektoru.

Nyní Španělsko zřejmě chystá změnu přístupu. V pátek by vláda měla přestavit předpověď hospodářského vývoje na příští tři roky. Země opustí dosavadní doktrínu šetření a zaměří na podporu ekonomického růstu.

Španělský ministr financí Luis de Guindos tento týden připustil, že nový ekonomický plán nebude obsahovat žádná významná úsporná opatření. Přidal se tak k řadě evropských představitelů, kteří v posledních týdnech vyhlásili konec dosud prosazované politiky škrtů jako cesty z krize.

Nezaměstnanost ve Španělsku za posledních 10 let:

To, že úspory nedokázaly zastavit růst nezaměstnanosti ani nastartovat ekonomiku, tento týden připustil také předseda Evropské komise José Manuel Barroso. „Ačkoli je politika úsporných opatření v zásadě správná, myslím si, že v mnoha směrech dosáhla svých limitů,“ řekl.

Nezaměstnanost na jaře rostla i v těch zemích EU, které se dosud pyšnily nízkými hodnotami. V Nizozemsku v březnu dosáhla 8,1 procenta, nejvyšší hodnoty za posledních deset let. Také švédská nezaměstnanost v prvním jarním měsíci stoupla na 8,8 procenta. Na rekordu 27,2 procenta je nyní nezaměstnanost v Řecku, místní statistický úřad ale disponuje teprve údaji za leden.


Čtěte také:

EU se odklání od úsporné politiky. Končí éra škrtů?

Řecko propustí tisíce úředníků

Autor: bru

Komentáře

Čtěte také

Uber zaznamenal za půl roku ztrátu přes 31 miliard, doplácí na expanzi

Uber zaznamenal za půl roku ztrátu přes 31 miliard, doplácí na expanzi

Přední světový provozovatel alternativní osobní přepravy Uber zaznamenal v prvním pololetí ztrátu asi 1,3 miliardy dolarů (31 miliard korun) a ve druhém čtvrtletí jeho ztrátovost… více

Mobilní web