Medveděv: Rusko musí kvůli krizi změnit letošní rozpočet | E15.cz

Medveděv: Rusko musí kvůli krizi změnit letošní rozpočet

Medveděv: Rusko musí kvůli krizi změnit letošní rozpočet
Ruský premiér Dmitrij Medveděv
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Stav ruského hospodářství vyžaduje přijmout "složitá rozhodnutí" včetně úpravy mnoha kapitol letošního rozpočtu. Na schůzi ruské vlády to dnes v Moskvě prohlásil její předseda Dmitrij Medveděv. Úpravy rozpočtu je podle něj třeba provést bez populismu a prosazování resortních zájmů.

„Změny se mohou dotknout velkého objemu ukazatelů,“ upozornil premiér. „Musíme přijmout celou řadu poměrně složitých rozhodnutí ohledně tlaku na rozpočet a schválit tyto změny v parlamentu. Přitom nelze vycházet z úzkých resortních zájmů a populistických cílů,“ konstatoval.

„Po návratu Krymu, který podpořila celá naše země i obě parlamentní komory, následoval bezpříkladný vnější politický tlak a následná hospodářská situace. To vše pochopitelně ovlivnilo naší ekonomiku. Teď stojíme před nutností složitých rozhodnutí včetně rozpočtových úprav,“ citovala předsedu ruské vlády agentura TASS.

Ruské hospodářství utrpělo škody vlivem západních sankcí, na něž Moskva reagovala vlastním balíkem sankčních protiopatření. Vážné škody ale ekonomice způsobil hlavně pád světových cen ropy, která tvoří podstatnou část příjmů ruského státního rozpočtu.

Pomoc podnikům, které to potřebují

Podle Medveděva musí teď Rusko nejen zachovat hospodářskou a sociální stabilitu, ale zajistit i růst a pomoc podnikům, které to potřebují. „Hlavním úkolem je určit, které projekty můžeme podporovat v plném objemu, které musíme ne-li zmrazit, tedy aspoň odložit, a u kterých se musíme rozhodnout jinak,“ řekl premiér.

Podle agentury TASS bude vláda při úpravě rozpočtu vycházet z předpokládaných cen ropy ve výši 50 dolarů za barel. Výše deficitu federálního rozpočtu má letos dosáhnout 3,8 procenta hrubého domácího produktu.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!