Merkelová poprvé zapochybovala, zda se podaří zachránit Řecko | E15.cz

Merkelová poprvé zapochybovala, zda se podaří zachránit Řecko

Merkelová poprvé zapochybovala, zda se podaří zachránit Řecko
Angela Merkelová
• 
ZDROJ: ČTK

vrb

Německá kancléřka Angela Merkelová poprvé veřejně připustila pochybnosti o tom, jestli se Evropě podaří zachránit Řecko před finančním krachem a platební neschopností. V rozhovoru, který poskytla šesti vlivných evropským deníkům, uznala, že první mnohamiliardový záchranný balík Aténám ani po dvou letech problémy nevyřešil, což dovedlo na pokraj krachu i společnou evropskou měnu.

„Krizi jsme zatím nepřekonali,“ uvedla Merkelová, kterou cituje britský list The Guardian. „Je tu samozřejmě Řecko, zvláštní případ, u kterého se i přes všechnu snahu jak samotných Řeků, tak mezinárodního společenství, zatím nepodařilo stabilizovat situaci,“ připustila kancléřka dosavadní neúspěch operací na záchranu předlužené země. I když se ne vše podařilo, cíl zůstává podle ní neměnný – zachránit euro.

Merkelová to prohlásila několik dnů před dalším důležitým unijním summitem, na kterém se má doladit nová smlouva mezi státy eurozóny zavádějící přísnější rozpočtovou disciplínu a možnost sankcí za nedodržování pravidel pro jednotlivé státy.

Lagardeová: Dluh Řecka asi budou muset seškrtat i vlády a MMF

V rozhovoru německá kancléřka také obhajovala plán zesílit pravomoci Evropského soudního dvora a odmítla nedůvěru některých zemí eurozóny a Velké Británie vůči tomuto kroku. Právě nejvyšší soud EU podle Merkelové nezávisle posoudí dodržování rozpočtové kázně a rozhodne o případném postihu.

Merkelová také dala najevo, že se nebrání dalšímu prohlubování evropské integrace, které by znamenalo pokračování přenášení pravomocí z národních států do Bruselu. Nevyloučila ani vznik silnější Evropského parlamentu se dvěma komorami. Až hlubší politická spolupráce podle kancléřky umožní, že chystaná nová evropská finanční pravidla začnou fungovat v praxi.

Nová evropská dohoda je nezbytná pro předcházení dalším krizím

Vůči plánu těsnější fiskální unie prosazovanému Německem se začaly v poslední době objevovat z různých zemí námitky. Kritici míní, že nová evropská smlouva obhajuje spíše německé zájmy, než že by se doopravdy snažila o záchranu eura. Dodávají, že nebude mít žádný okamžitý efekt.

Berlín, který dojednáním evropské dohody o rozpočtové kázni podmiňuje spuštění trvalého záchranného fondu, ale oponuje. Pro předcházení budoucích krizí je podle německých představitelů taková dohoda naprosto zásadní.

Dodala, že dál v tuto chvíli platí, že nesouhlasí s návrhy na zavedení společného evropského dluhopisu. Německá kancléřka ale připustila, že s hlubší integrací a přísnějšími společnými evropskými pravidly se plán může znovu vrátit na jednací stůl.

Autor: vrb
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!