Ministři financí eurozóny schválili pomoc španělským bankám | E15.cz

Ministři financí eurozóny schválili pomoc španělským bankám

Ministři financí eurozóny schválili pomoc španělským bankám
Španělsko, euro
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Ministři financí členských zemí eurozóny dnes oficiálně schválili dohodu, která zajistí Španělsku půjčku v objemu až 100 miliard eur (přes 2,5 bilionu korun) na pomoc bankovnímu sektoru. Oznámil to lucemburský ministr financí Luc Frieden. Konečná výše úvěru bude stanovena až v září.

Španělsko bude muset výměnou za úvěr restrukturalizovat bankovní sektor i jeho aktiva a zlepšit dohled i regulaci. Bude muset rovněž dodržet své rozpočtové cíle a uskutečnit slíbené strukturální reformy. „Pokrok v těchto oblastech bude pozorně a pravidelně hodnocen,“ uvedla Euroskupina, tedy ministři financí eurozóny.

„Formalizovali jsme to, o čem jsme diskutovali na posledních dvou setkáních Euroskupiny. Oficiálně jsme schválili memorandum, které podrobně vysvětluje podmínky, za nichž mohou být Španělsku půjčeny peníze na rekapitalizaci bank,“ řekl Frieden. „Je tu souhlas všech 17 ministrů, což znamená, že tento program může pokračovat. Peníze nezačnou proudit okamžitě, protože ještě pokračuje analýza konkrétních bank,“ dodal.

Podpora španělského bankovního sektoru má spolu s dalšími opatřeními odvrátit hrozbu, že úvěrovou pomoc bude potřebovat i samotný španělský stát. To by pro eurozónu pravděpodobně znamenalo příliš vysokou finanční zátěž.

Španělský parlament ve čtvrtek schválil nejnovější vládní balík úsporných opatření. Ten má do konce roku 2014 snížit rozpočtový deficit až o 65 miliard eur (1,65 bilionu Kč). Zahrnuje například výrazné zvýšení daně z přidané hodnoty a snížení podpory v nezaměstnanosti.

Nová opatření představil zhruba před týdnem španělský premiér Mariano Rajoy. Od té doby se v ulicích Madridu téměř denně konají protestní demonstrace, kterých se účastní zejména státní zaměstnanci.

Španělská policie musela v noci na dnešek střelbou gumovými projektily rozhánět bojovně naladěné zbytky demonstrantů, kteří se ve čtvrtek zapojili do mohutného protestu proti úsporným opatřením. Na protest proti rozpočtovým škrtům se ve čtvrtek ve Španělsku demonstrovalo na osmdesáti místech, podle médií do ulic vyšlo celkem 1,5 milionu lidí.

Španělský ministr financí Cristóbal Montoro dnes předpověděl, že domácí ekonomika napřesrok klesne o 0,5 procenta. Předchozí vládní prognóza přitom počítala s růstem o 0,2 procenta. Letos by se měl hrubý domácí produkt propadnout o 1,5 procenta.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!