Mladým se žije nejlépe v Sydney, v Evropě vede Berlín

Nejdostupnějším městem co do příjmů a výdajů je pro mladé lidi australské Sydney, následuje Montreal, Detroit, San Francisco a Berlín. Ukazuje to žebříček 55 metropolí, který sestavila iniciativa YouthfulCities. Ta porovnala náklady lidí mezi 15 a 29 lety na jídlo, ubytování či MHD. V potaz vzala i výši minimální mzdy, kterou obyvatelé jednotlivých měst za svou práci dostanou. Neopomněla ani fakt, že se mladí lidé chtějí bavit, a zkoumala, kolik utratí za zábavu, třeba lístek do kina.

ilustrační foto
9.3.2016 18:57   |  

Z mezinárodního srovnání vychází například to, že fast foodové jídlo je nejlevněji k mání v íránském Teheránu. Může za to absence globálních řetězců kvůli obchodním omezením na tamním trhu. V závěsu za Teheránem je Detroit a Sydney.

Právě v australské metropoli ale lidé dosáhnou nejvyšší minimální mzdy. Pracují za 16 dolarů na hodinu. O čtyři dolary méně si vydělají v Paříži. Průzkum ale prověřil i to, kde budete nejkratší dobu pracovat na koupi zubní pasty. Na prvních třech příčkách je Berlín, Montreal a Los Angeles. Filmoví fanoušci se pak budou radovat nejvíce v Berlíně, Paříži a Sydney.

Jedním z nejdůležitějších kritérií nejen pro mladé je dostupnost bydlení. V této kategorie vede v celosvětovém srovnání Berlín. A to i přesto, že nájem zde mezi lety 2007 a 2014 vzrostl o téměř třicet procent. Jednolůžkový apartmán v centru Berlína tak stojí zhruba 650 euro měsíčně, píše britský The Guardian. Za tamní minimální plat budete v německé metropoli pracovat 130 hodin, abyste si vydělali na byt v průměrné čtvrti. Například v Miami, které se v žebříčku umístilo o devět příček níže, už je to skoro dvojnásobek.


Čtěte také:

Jsou mladí a jsou bez práce. Evropa řeší, co nabídnout ztracené generaci

Počet zahraničních studentů se zdvojnásobil, přibylo mladých lidí mimo EU

Lidé ve Francii se mobilizují proti změně zákoníku práce

Markéta Žižková Autor: Markéta Žižková redaktorka deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Zeman u soudu: Altner byl jediným partnerem ČSSD ve sporu o Lidový dům

Zeman u soudu: Altner byl jediným partnerem ČSSD ve sporu o Lidový dům aktualizováno

Prezident Miloš Zeman u Obvodního soudu pro Prahu 1 řekl, že pro sociální demokracii byl ve sporu o Lidový dům partnerem právník Zdeněk Altner. O tom, že Altner uzavřel dohodu s… více

Komerční prezentace
Mobilní web