MMF: Řecko by mělo dostat třicetiletý odklad splátek. Nebo dluhy seškrtat | E15.cz

MMF: Řecko by mělo dostat třicetiletý odklad splátek. Nebo dluhy seškrtat

MMF: Řecko by mělo dostat třicetiletý odklad splátek. Nebo dluhy seškrtat
Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Situace kolem zadlužení Řecka se od počátku tohoto měsíce výrazně zhoršila a země bude potřebovat mnohem výraznější zmírnění dluhové zátěže, než se donedávna předpokládalo. Příčinou jsou škody, které řecká ekonomika a banky utrpěly od doby, co vláda kvůli masovému výběru vkladů zavřela banky a zavedla omezení na pohyb kapitálu, uvádí studie Mezinárodního měnového fondu (MMF).

„Dramatické zhoršení udržitelnosti dluhu (Řecka) ukazuje na potřebu zmírnění dluhové zátěže v rozsahu, který bude muset výrazně překonat to, co se dosud zvažovalo a co navrhuje (Evropský stabilizační mechanismus) ESM,“ píše se ve studii. Ta byla v pondělí zaslána členským zemí eurozóny, které se jen krátce předtím předběžně dohodly na třetím záchranném programu pro Řecko. Šéfka MMF Christine Lagardeová a další účastníci víkendových jednání v Bruselu o obsahu studie podle Reuters věděli ještě před konečnou dohodou.

Grexit stále hrozí, varují experti. Řecko potřebuje zmírnit dluhovou zátěž

Evropské země by podle studie měly Řecku poskytnout třicetiletý odklad splácení dluhů a radikálně prodloužit dobu splatnosti půjček. V opačném případě by musely každoročně provádět přímé převody peněz do řeckého rozpočtu nebo přistoupit na výrazné seškrtání dluhů, uvádí studie. Reuters neuvádí, zda studie navrhuje i restrukturalizaci dluhů, které má Řecko vůči MMF. Tyto dluhy dosahují zhruba 20 miliard eur.

Také Evropská komise v dokumentu, který připravila pro krizové víkendové zasedání euroskupiny k Řecku, konstatovala, že udržitelnost dluhu Řecka se v poslední době podstatně zhoršila a bude zřejmě nutné ji obnovit odkladem splátek. Příčinou takového vývoje jsou zejména kroky nové, krajně levicové vlády.

Schopnost země splácet se podstatně zhoršila

Zatímco ve zprávě z loňského dubna komise označila dluh Řecka za udržitelný, nyní konstatovala, že od konce loňského roku, nejprve kvůli výraznému oslabení vůle k reformám a poté po jejich zastavení novou vládou, se schopnost země splácet dluhy podstatně zhoršila. V posledních týdnech se pak toto zhoršení ještě prohloubilo v důsledku neuhrazení splátky MMF, vypršení záchranného programu a zavedenému omezení pohybu kapitálu.

Komise proto navrhla „velmi podstatnou reprofilaci“, tedy výrazné prodloužení termínů splatnosti, další odklad splatnosti úroků a jistiny a poskytnutí co nejvýhodnějších úrokových sazeb. Jde o dluh, který má Řecko u záchranného fondu eurozóny EFSF a u jednotlivých zemi eura a jehož celková suma činí zhruba 184 miliard eur z celkové dlužné částky 320 miliard eur.

Další možná opatření ve hře

Eurozóna v pondělním prohlášení ze summitu uvedla, že „je připravena v případě potřeby zvážit možná další opatření“, která zajistí, aby výdaje Řecka na obsluhu dluhu zůstaly udržitelné. Zmínila se o možnosti prodloužení splatnosti i prodloužení období, ve kterém Řecko nebude muset nic platit ani po roce 2022. Dosud platilo, že toto období skončí právě v roce 2022. Summit ale zdůraznil, že snížení nominální hodnoty dluhu Řecka nepřichází v úvahu.

Zatímco ještě nedávno věřitelé předpokládali, že dluh Řecka v poměru k HDP začne z nynějších zhruba 175 procent klesat v příštím roce, nyní MMF předpověděl, že kvůli nynějšímu ekonomickému chaosu v zemi se bude ještě dva roky zvyšovat a dosáhne až 200 procent HDP. Řecko má v poměru k výkonu ekonomiky druhý nejvyšší dluh na světě po Japonsku.

MMF dosud předpokládal, že náklady na obsluhu dluhu, konkrétně takzvané hrubé potřeby financování, zůstanou v Řecku pod úrovní 15 procent HDP, kterou fond pokládá za bezpečnou. Nyní předpovídá, že stoupnou nad tento práh a budou dál růst.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!