MMF zmírní pravidla splácení úvěrů. Mohlo by to pomoci Ukrajině

Mezinárodní měnový fond (MMF) pozmění pravidla o poskytování úvěrů, aby mohl dále podporovat ty země, které nebudou schopny splácet dluh zahraničním vládám či mezinárodním institucím. Změna by mohla pomoci Ukrajině, která dluží tři miliardy dolarů Rusku. Moskva již změnu pravidel zkritizovala.

ukrajinský prezident Petro Porošenko (vpravo) a premiér Arsenij Jaceňuk
8.12.2015 20:45   |  

„Výkonná rada se dnes sešla a dohodla se na změně současné politiky netolerance prodlení se splátkami oficiálním věřitelům,“ uvedl v prohlášení mluvčí fondu Gerry Rice. Podrobnosti podle něj fond zveřejní v příštích dnech.

Ukrajina dluží Rusku tři miliardy dolarů ve formě eurobondů se splatností 20. prosince. Rusko odmítlo přistoupit na to, aby byl tento dluh zahrnut do jednání o restrukturalizaci ukrajinského dluhu, které vedla Ukrajina se soukromými vlastníky dluhopisů. Moskva jej totiž nepovažuje za komerční dluh, ale za oficiální státní pomoc, která by měla být splacena beze zbytku.

Restrukturalizace ukrajinského dluhu je součástí záchranného programu v objemu 40 miliard dolarů (992,7 miliardy korun), na němž se Ukrajina letos dohodla s MMF.

Nebezpečné prodlení

Prodlení se splátkami dluhu by pro Ukrajinu bylo nebezpečné, protože MMF podle dosavadních pravidel nemůže dál poskytovat pomoc zemím, které svým oficiálním věřitelům včas nesplácejí závazky. Oproti tomu prodlení ve splátkách soukromým věřitelům MMF toleroval.

Moskva již avizovanou změnu kritizovala. „Rozhodnutí změnit pravidla se zdá být uspěchané a zaujaté,“ řekl ruský ministr financí Anton Siluanov. „Bylo přijato výlučně k újmě Ruska a s cílem legalizovat fakt, že Kyjev neplatí dluhy,“ citovala ministra agentura Reuters. Rusko se podle něj chystá postavit Ukrajinu kvůli zmíněným dluhopisům před soud.


Čtěte také:

Dohodněte se na splácení dluhu, vyzval MMF Ukrajinu a Rusko

Medveděv: Přestane-li Ukrajina splácet dluh, peníze získáme velmi tvrdě zpět

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Evropské banky se musí slučovat, aby vydělaly, míní šéf Deutsche Bank

Evropské banky se musí slučovat, aby vydělaly, míní šéf Deutsche Bank

Evropské banky by se měly více slučovat, mohlo by to podpořit ziskovost v evropském bankovním sektoru. Prohlásil to generální ředitel německého bankovního domu Deutsche Bank John… více

Mobilní web