Moody's snížila rating Francie, Paříž se snaží trhy uklidnit | E15.cz

Moody's snížila rating Francie, Paříž se snaží trhy uklidnit

Moody's snížila rating Francie, Paříž se snaží trhy uklidnit
Pierre Moscovici
• 
ZDROJ: profimedia.cz

vrb

Ratingová agentura Moody's snížila úvěrové hodnocení Francie z nejvyššího stupně AAA na AA1 s negativním výhledem. Svůj krok zdůvodnila tím, že dlouhodobý hospodářský výhled Francie je zatížen strukturálními hrozbami. Mezi ně Moody's řadí postupnou, ale trvalou ztrátu konkurenceschopnosti, nepružnost pracovního trhu a také trhu zboží a služeb. Paříž se snaží investory uklidnit, podle ní je francouzská ekonomika zdravá a reformy jsou na dobré cestě.

Už letos v lednu se americká ratingová agentura Standard & Poor's rozhodla snížit u Francie její dosavadní nejvyšší možné hodnocení na úrovni AAA o jeden stupeň na AA. Teď se připojila i Moody's.

Fiskální výhled Francie je podle Moody's nejistý v důsledku zhoršující se perspektivy vývoje hospodářství. Odolnost vůči možným otřesům eurozóny se snižuje, a zvyšuje se tak nebezpečí dluhové krize.

„Rizika souvisejí s rigiditou pracovního trhu a trhu služeb, nedostatkem inovací. Pokračuje ztráta konkurenceschopnosti a prohlubuje se eroze exportně orientované průmyslové základny,“ uvedla Moody's.

Francouzské ministerstvo financí zareagovalo na snížení ratingu prohlášením, podle něhož se země stále řadí mezi finančně nejzajištěnější a nejsolidnější v eurozóně.

„Změna ratingu nebere v potaz zdravé základy naší ekonomiky, reformní snahy vlády a naši úvěrovou spolehlivost,“ reagoval francouzský ministr financí Pierre Moscovici.

Žádné překvapení, přesto mírná nervozita

Přestože se snížení francouzského ratingu všeobecně očekávalo, vneslo na trh jistou dávku opatrnosti. Mírně oslabilo euro a investoři vybrali část zisků na akciových trzích v eurozóně. Výnos dluhopisů Francie ale stoupl jen mírně.
„Investoři to zanesli do cen už dříve. Trh očekával snížení ratingu už déle než rok. Může se projevit krátkodobě, ale delší vliv mít nebude, uvedl pro Reuters David Thebault z Global Equities.

Francie si zatím stále na finančních trzích půjčuje za velmi nízké úroky kolem 2 procent za dlouhodobé dluhopisy a je považovaná za bezpečné útočiště, na rozdíl od neklidných zemí jižní Evropy.

Vývoj výnosu destiletého dluhopisu Francie

Vývoj výnosu destiletého dluhopisu FrancieVývoj výnosu destiletého dluhopisu FrancieAutor: tradingeconomics.com

Obavy o ekonomické zdraví Francie se ale v poslední době množí. Řada ekonomů zpochybňuje ekonomické reformy prezidenta Françoise Hollandea a tvrdí, že nejsou dost ambiciózní.

Někteří jsou pak skeptičtí k tomu, jestli vláda dokáže do příštího roku snížit deficit veřejných rozpočtů na tři procenta hrubého domácího produktu, jak slíbila. Pokud by to nedokázala, může upadnout v nemilost finančních trhů, které by ji znovu vytrestaly tím, že budou prodávat francouzské dluhopisy. Tím by se Francii zvýšily náklady na obsluhu dluhu.

Autor: vrb
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!