Moody's snížila rating Francie, Paříž se snaží trhy uklidnit

Ratingová agentura Moody's snížila úvěrové hodnocení Francie z nejvyššího stupně AAA na AA1 s negativním výhledem. Svůj krok zdůvodnila tím, že dlouhodobý hospodářský výhled Francie je zatížen strukturálními hrozbami. Mezi ně Moody's řadí postupnou, ale trvalou ztrátu konkurenceschopnosti, nepružnost pracovního trhu a také trhu zboží a služeb. Paříž se snaží investory uklidnit, podle ní je francouzská ekonomika zdravá a reformy jsou na dobré cestě.

 Pierre Moscovici
20.11.2012 10:21   |  

Už letos v lednu se americká ratingová agentura Standard & Poor's rozhodla snížit u Francie její dosavadní nejvyšší možné hodnocení na úrovni AAA o jeden stupeň na AA. Teď se připojila i Moody's.

Fiskální výhled Francie je podle Moody's nejistý v důsledku zhoršující se perspektivy vývoje hospodářství. Odolnost vůči možným otřesům eurozóny se snižuje, a zvyšuje se tak nebezpečí dluhové krize.

„Rizika souvisejí s rigiditou pracovního trhu a trhu služeb, nedostatkem inovací. Pokračuje ztráta konkurenceschopnosti a prohlubuje se eroze exportně orientované průmyslové základny,“ uvedla Moody's.

Francouzské ministerstvo financí zareagovalo na snížení ratingu prohlášením, podle něhož se země stále řadí mezi finančně nejzajištěnější a nejsolidnější v eurozóně.

„Změna ratingu nebere v potaz zdravé základy naší ekonomiky, reformní snahy vlády a naši úvěrovou spolehlivost,“ reagoval francouzský ministr financí Pierre Moscovici.

Žádné překvapení, přesto mírná nervozita

Přestože se snížení francouzského ratingu všeobecně očekávalo, vneslo na trh jistou dávku opatrnosti. Mírně oslabilo euro a investoři vybrali část zisků na akciových trzích v eurozóně. Výnos dluhopisů Francie ale stoupl jen mírně.
„Investoři to zanesli do cen už dříve. Trh očekával snížení ratingu už déle než rok. Může se projevit krátkodobě, ale delší vliv mít nebude, uvedl pro Reuters David Thebault z Global Equities.

Francie si zatím stále na finančních trzích půjčuje za velmi nízké úroky kolem 2 procent za dlouhodobé dluhopisy a je považovaná za bezpečné útočiště, na rozdíl od neklidných zemí jižní Evropy.


Vývoj výnosu destiletého dluhopisu Francie


Obavy o ekonomické zdraví Francie se ale v poslední době množí. Řada ekonomů zpochybňuje ekonomické reformy prezidenta Françoise Hollandea a tvrdí, že nejsou dost ambiciózní.

Někteří jsou pak skeptičtí k tomu, jestli vláda dokáže do příštího roku snížit deficit veřejných rozpočtů na tři procenta hrubého domácího produktu, jak slíbila. Pokud by to nedokázala, může upadnout v nemilost finančních trhů, které by ji znovu vytrestaly tím, že budou prodávat francouzské dluhopisy. Tím by se Francii zvýšily náklady na obsluhu dluhu.


Čtěte také:

Economist nazval Francii časovanou bombou, Paříž se rozčiluje

Francii čeká recese, Německo se bojí šíření krize

Autor: vrb

Komentáře

Čtěte také

David Marek: Do důchodu? Raději se ani neptejte

David Marek: Do důchodu? Raději se ani neptejte

Po nepovedené a demontované penzijní reformě, o niž se pokusil předchozí kabinet, bude mít málokterý politik odvahu přijít s komplexní změnou. Proto bude zítra koaliční rada… více

Mobilní web