Moody's snížila rating Španělska na nejnižší úroveň, klesl i Kypr | E15.cz

Moody's snížila rating Španělska na nejnižší úroveň, klesl i Kypr

Moody's snížila rating Španělska na nejnižší úroveň, klesl i Kypr
agentura Moody's
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK
jnd

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service srazila hlavní úvěrový rating Španělska o tři stupně na známku Baa3. Zdůvodňuje to vyšším zadlužením, v němž se Španělsko ocitne po čerpání dohodnuté finanční pomoci tamním bankám. Rating je nyní v režimu pozorování s negativním výhledem a v nadcházejících měsících jej agentura může opět snížit. O dva stupně klesla známka také Kypru.

Nový rating Španělska je na samém dně investičního pásma. Pokud jej tedy agentura sníží, jak avizovala, rating se ocitne ve spekulativním pásmu. To znamená, že řada institucionálních investorů nebude moci španělské státní dluhopisy vůbec nakupovat, protože papíry s tak nízkým ratingem jsou považovány za příliš rizikové.

Důvodem ke snížení úvěrového ratingu je podle Moody's také velmi omezený přístup španělské vlády na mezinárodní kapitálové trhy, což může být do budoucna problém pro refinancování dluhu. Problematický je podle Moody's i pokles španělské ekonomiky.

„Žádost o pomoc nevnímáme jako znak síly, ale jako znak slabosti,“ zdůraznila londýnská analytička mezinárodní ratingové společnosti Moody's Kathrin Muehlbronnerová.

„Samozřejmě budeme brát v úvahu i všechny podrobnosti, které se objeví v souvislosti s rozsahem a podmínkami čerpání podpůrného programu (na pomoc bankám), stejně jako to, co se děje v širší eurozóně, když budeme uvažovat o dalším snížení ratingu,“ řekla podle agentury Reuters Muehlbronnerová.

Mezi faktory, které bude Moody's posuzovat, jsou i parlamentní volby v Řecku. Ty se budou konat tuto neděli a jejich výsledek může znamenat i odchod Řecka z eurozóny. Podle Muehlbronnerové bude agenturu zajímat i nadcházející summit Evropské unie, na němž se má 28. a 29. června jednat i o návrhu vytvořit v EU bankovní unii.

Ministři financí eurozóny se minulou sobotu dohodli, že Španělsko může čerpat až 100 miliard eur (asi 2,5 bilionu Kč) na pomoc tamním bankám. Peníze mají fungovat jako půjčka, a zvýší tak celkové zadlužení Španělska. To se nyní podle listu Financial Times pohybuje kolem 559 miliard eur (asi 14,3 bilionu Kč).

Kleslo i hodnocení Kypru

Moody's snížila rovněž hlavní úvěrový rating Kypru o dva stupně na známku Ba3. Zdůvodňuje to narůstajícím rizikem odchodu Řecka z eurozóny a dopadů, které takový krok bude mít na kyperskou ekonomiku. Kypr se přitom kvůli Řecku už teď potýká s problémy v bankovním sektoru. Moody's rating zařadila do režimu pozorování, takže jej může ještě snížit.

Kypr má třetí nejmenší ekonomiku v eurozóně a známka, kterou má u Moody's, je ve spekulativním pásmu. To znamená, že řada institucionálních investorů nemůže kyperské státní dluhopisy vůbec nakupovat, neboť papíry s tak nízkým ratingem jsou považovány za příliš rizikové.

Čtěte také:

Moody's srazila rating španělských bank - i Banco Santander

Fitch snížila ratingy dvou největších španělských bank

Moody's snížila rating německých a rakouských bank včetně Erste

Španělské banky jsou zatíženy obrovským a rostoucím objemem nedobytných úvěrů do nemovitostí z doby realitního boomu, který skončil na konci minulého desetiletí krachem.

Co je to rating?

Rating je základní vodítko pro investory. Čím je vyšší, tím lépe je země vnímána. Nejvyšší rating znamená, že jde o špičkového dlužníka, který je zpravidla schopen půjčovat si peníze za velmi nízký úrok. Vzhledem k tomu, že vlády si peníze na refinancování půjčují rutinně, vysoký rating znamená úlevu pro státní rozpočet.

Autor: ČTK, jnd
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!