Moody's srazila úvěrový rating Španělska o jeden stupeň

30.9.2010 9:42   |  

Mezinárodní ratingová agentura Moody's dnes snížila úvěrový rating Španělska o jeden stupeň na Aa1 z nejvyšší možné úrovně Aaa. Vyhlídky ekonomického růstu jsou prý nejisté a srazit rozpočtový deficit tak nebude vůbec jednoduché.

„Vyhlídky na hospodářský růst španělska jsou slabé, za snížením ratingu rovněž stojí značné zhoršení státních financí a dluhu,“ uvedla agentura. Moody's tak učinila jako poslední ze tří velkých ratingových agentur, které snížily úvěrové hodnocení Španělska.

Rozhodnutí Moody's zpočátku dolehlo na evropské akcie, když index Europe 600 po zprávě poklesl o 0,6 procenta, později však korigoval. Zpráva příliš nezaskočila ani euro, které se po lehkém oslabení vrátilo nad 1,3600 dolaru za euro, a výraznější reakci na krok Moody's tak analytici již nečekají.

„Agentura Moody’s byla poslední z agentur, která Španělsku snížila rating, navíc tento byl snížen pouze o jeden stupeň a s výhledem stabilním,“ uvedl analytik společnosti Cyrrus Ondřej Moravanský. Podle něj je dnešní reakce na trzích spíše pod vlivem negativních zpráv týkajících se irských bank, dluhopisy obecně zamířily vzhůru.

Podle analytiků Moody's španělská ekonomika bude v příštích několika letech růst celoročně o jedno procento. Španělská vláda v příštím roce očekává růst o 1,3 procenta, původně však odhadovala 1,8 procenta – prognózu tak zhoršila kvůli rozpočtovým škrtům. Stále však očekává, že hospodářský růst zrychlí na 2,5 procenta v roce 2012 a na 2,7 procent v roce 2013.

Podle Moody's je španělská ekonomika nyní příliš závislá na stavebnictví, které po krachu stavebního trhu zažívá těžký propad. Odklon ekonomiky od tohoto sektoru bude podle agentury trvat několik let. Konkurenční agentura Fitch Ratings udržovala svůj rating Španělska na nejvyšším stupni AAA do konce května, kdy jej snížila na AA-plus. Už v dubnu ke snížení španělského ratingu přikročila agentura Standard & Poor's, jejíž krok tehdy zvýšil nervozitu na finančních trzích a prohloubil jarní dluhovou krizi eurozóny.

Autor: Prokop Havel

Komentáře

Čtěte také

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble opět podrobil kritice nízké úrokové sazby Evropské centrální banky (ECB). V rozhovoru s německým listem Frankfurter Allgemeine… více

Mobilní web