Moody’s svrhla Slovinsko do „odpadu“

Hospodářský malér malého Slovinska nezůstal bez povšimnutí „velkých“. Americká ratingová agentura Moody’s, jedna ze tří určujících hodnotitelů, snížila zemi známku úvěrové důvěryhodnosti o dva stupně na metu Ba1, která je prvním schodem do spekulativního pásma. V praxi je tento krok výzvou pro investory, aby dali od slovinských aktiv ruce pryč.

Lublaň - hlavní město Slovinska
2.5.2013 9:28   |  

„Problematický bankovní sektor, obtížná rozpočtová situace a nejisté vyhlídky,“ vyjmenovala Moody’s důvody, proč srazila Slovince na „odpadovou“ úroveň. Vláda premiérky Alenky Bratušekové reagovala vzápětí. Stáhla z programu chystanou emisi pěti- a desetiletých dluhopisů, které měly zajistit přísun čerstvé hotovosti. Jaký byl cíl tohoto úpisu, není oficiálně známo. Reuters mluví o objemu šesti miliard dolarů při úrocích od pěti do 6,125 procenta.

Propad důvěry je ranou i pro záměr kabinetu sanovat dvoumilionovou republiku bez zahraniční pomoci, a tudíž bez vstupu do eurovalu ESM, což by znamenalo upsat se reformním požadavkům případných mezinárodních věřitelů.

S přihlédnutím ke stále převážně státnímu bankovnictví, jež se prohýbá pod tíhou špatných úvěrů ve výši sedmi miliard eur (pětina ročního HDP), k vysokém státnímu zadlužení na limitních šedesáti procentech hrubého domácího produktu, pětiprocentnímu schodku rozpočtu a slabému ekonomickému výkonu bude naplnění tohoto předsevzetí problém. Akutní potřebu likvidity odhadují analytici a slovinské úřady na 2,5 miliardy eur. Bude-li je Lublaň chtít získat novými emisemi, počin Moody’s tuto snahu silně prodraží.

S výhledem v kategorii „negativní“ si americká ratingová agentura navíc ponechala otevřené dveře pro další znehodnocení známky. Zbylí členové velké trojky, Standard & Poor’s a Fitch, zůstávají zatím v klidu a nechávají Slovinsko s nálepkou A-, která je o čtyři příčky výše a v nižším patře ještě doporučovaného rozmezí. Štítek „Ba1“ má od Moody’s také Irsko, ještě hůře jsou na tom Portugalsko, Kypr a Řecko.


Kypr přijal plán záchrany

Kyperský parlament schválil záchranný scénář v hodnotě 23 miliard eur, který má vyvést bankrotující ostrov z krize. O půjčku deseti miliard eur se podělí eurozóna a MMF. První dvě miliardy eur by Kypr mohl získat v polovině května, další miliarda má dorazit koncem června. Podle kyperského deníku Kathimerini vyvolal výsledek hlasování úlevu ve vládě, protože zákonodárci už jednou plán záchrany odmítli. Nikósie musí k desetimiliardové půjčce vlastními silami obstarat dalších 13 miliard eur.


Čtěte také:

Slovinsko má novou vládu, povede ji odbornice na finance

Moody's snížila slovinský rating, země prý musí požádat o pomoc

Další kandidáti na kyperský scénář: Slovinsko, Malta, Lucembursko


Autor: Igor Záruba

Komentáře

Čtěte také

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se během inspekce po armádních postech v Donbasu dostal pod palbu separatistů. V Potvrdil to mluvčí protipovstalecké operace Andrij Lysenko. K… více

Komerční prezentace
Mobilní web