Moody's: Venezuele hrozí bankrot

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service zhoršila úvěrové hodnocení Venezuely o dva stupně. Kvůli prudkému poklesu světových cen ropy existuje vysoké riziko, že země přestane být schopna splácet dluhy, sdělila agentura. Venezuela má nyní u Moody's třetí nejnižší rating ze všech zemí, které agentura hodnotí.

Caracas, hlavní město Venezuely
13.1.2015 19:51   |  

Hlavní devizový rating Venezuely Moody's snížila na Caa3 z dosavadního stupně Caa1. Do podřadné kategorie C agentura známku země srazila na konci roku 2013, kdy upozornila, že špatná ekonomická politika levicové vlády zvyšuje riziko hospodářského a finančního kolapsu země. Agentura dnes uvedla, že nynější rating už zahrnuje možnost více než 50procentních ztrát věřitelů z investic do venezuelských dluhopisů.

„Dramatický pokles cen ropy, který považujeme za dlouhodobější, negativně ovlivní platební bilanci a převáží nad možnými výhodami v podobě budoucích přílivů zahraničních investic,“ uvedla Moody's. Dodala, že loňský přebytek na běžném účtu platební bilance ve výši přes dvě procenta hrubého domácího produktu se letos zřejmě změní ve zhruba dvouprocentní deficit.

Ceny ropy sestoupily na minima za téměř šest let a nacházejí se kolem 45 dolarů za barel. Od loňského června se ceny ropy snížily už asi o 60 procent a jejich pád se zrychlil po listopadovém rozhodnutí Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) nereagovat na pokles cen ropy snižováním produkce.

Venezuelská ekonomika je silně závislá na příjmech z vývozu ropy. Venezuele se ani ve spolupráci s Íránem nepodařilo přesvědčit arabské členy OPEC, aby přistoupili na koordinované omezení těžby, které by mohlo ceny stabilizovat.


Čtěte také:

Rusko a Venezuela se radí, jak zabránit klesajícím cenám ropy

Venezuela čelí nedostatku surovin. Není ani na rakve

Venezuela zastavila dodávky topného oleje americkým chudým

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Pojišťovny odhalují mnohem více podvodů, hlavně u nemocí a úrazů

Pojišťovny odhalují mnohem více podvodů, hlavně u nemocí a úrazů

Počet odhalených pojistných podvodů se od roku 2010 ztrojnásobil, loni přesahoval 15 a půl tisíce. Vyplývá to z informací poskytnutých projektem Česko v datech. Nedá se ovšem… více

Komerční prezentace
Mobilní web