Moskva nemusí akcionářům Jukosu platit odškodné, rozhodl nizozemský soud | E15.cz

Moskva nemusí akcionářům Jukosu platit odškodné, rozhodl nizozemský soud

Moskva nemusí akcionářům Jukosu platit odškodné, rozhodl nizozemský soud
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Rusko nemusí zaplatit akcionářům někdejší ruské ropné společnosti Jukos za vyvlastnění jejich majetku odškodné přes 50 miliard dolarů (1,2 bilionu korun). Oznámil to nizozemský soud. O odškodném rozhodl v červenci 2014 arbitrážní soud v Haagu, ten však podle dnešního rozhodnutí okresního soudu v Haagu k tomu neměl pravomoc. Rusko označilo rozhodnutí za vítězství právního řádu. Akcionáři se hodlají odvolat.

Bývalí akcionáři Jukosu okamžitě oznámili, že se proti překvapivému rozsudku odvolají. Rozsudek by mohl mít dopad i na dřívější rozhodnutí soudů v Belgii a Francii, kterými se čtyři akcionáři zaniklé ropné společnosti domáhají náhrady škody od ruského státu. Ten podle nich zničil společnost svými daňovými požadavky, napsala agentura Reuters.

„Soud zrušil rozhodnutí mezinárodní arbitráže, protože ta neměla žádnou pravomoc zasahovat do těchto záležitostí jako rozhodce,“ uvádí se ve verdiktu.

Stálý rozhodčí soud (PCA) v Haagu rozhodl v červenci 2014, že čtyři žalobci, mezi kterými není bývalý majitel Jukosu Michail Chodorkovskij, mají nárok na náhradu ztráty za majetek firmy, který jim Rusko zabavilo. Okresní soud však v dnešním rozhodnutí uvedl, že Rusko nikdy neratifikovalo dohodu, podle které by PCA měla pravomoc se tímto případem zabývat.

Spravedlnost zvítězila, reaguje Moskva

„Jsme vděční okresnímu soudu v Haagu za rozumné rozhodnutí zamítnout chybné odškodné stanovené arbitráží. Spravedlnosti bylo učiněno zadost,“ prohlásil Andrej Kondakov, generální ředitel ruského Mezinárodního centra pro právní ochranu, které má za ruskou stranu případ na starosti.

Jukos byl svého času největší soukromou ropnou společností v Rusku s tržní hodnotou 40 miliard dolarů. Kontroloval jej ruský oligarcha a oponent Kremlu Michail Chodorkovskij. Ten býval nejbohatším člověkem v Rusku, v roce 2003 byl ale zatčen a o dva roky později odsouzen ke čtrnáctiletému vězení za daňové úniky a zpronevěru.

Firmu ovládl hlavně Rosněfť

Společnost Jukos pak byla rozdělena a zestátněna, většinu majetku získala polostátní firma Rosněfť, kterou řídil spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina Igor Sečin. Jukos pak v srpnu 2006 vyhlásil bankrot.

Ruský prezident Vladimir Putin udělil v prosinci 2013 Chodorkovému po deseti letech ve vězení milost. Podle stoupenců Chodorkovského byl celý proces politicky motivovaný, prý šlo o pomstu Kremlu za ambice Chodorkovského, který údajně hodlal kandidovat na prezidenta.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!