Moskva u vysokých úroků neskončí. Centrální banka chystá další opatření

Ruská centrální banka je připravena navázat na na prudké zvýšení úrokových sazeb a zavést další opatření ke stabilizaci domácích finančních trhů. Řekl to viceguvernér banky Sergej Švecov. Dodal, že situace na ruském akciovém i devizovém trhu je nyní kritická.

 Sídlo ruské centrální banky
16.12.2014 15:33   |  

Centrální banka v pondělí zvýšila svou základní úrokovou sazbu o 6,5 procentního bodu na 17 procent, aby zmírnila inflaci a podpořila domácí měnu. Rubl zahájil dnešní obchodování nárůstem, brzy ale všechny své zisky smazal a začal znovu prudce klesat.

Ruská měna poprvé v historii prolomila hranici 80 rublů za dolar a 100 rublů za euro. Odpoledne však rubl část ztrát smazal a kolem 14:00 SEČ se již dolar prodával za 73,10 rublu. Proti pondělnímu závěru tak ruská měna ztrácela zhruba 12 procent.


Čtěte více o propadu ruské měny


Guvernérka centrální banky Elvira Nabiullinová v televizním rozhovoru uvedla, že oslabování rublu je pro ekonomiku signálem, aby se přizpůsobila nové situaci, kdy prudce klesají ceny ropy a Rusko postihují západní sankce.


Čtěte také:

Obavy z dalších sankcí. Rubl překročil hranici 60 RUB za dolar

Další hranice padla: barel Brentu stojí již méně než 60 dolarů

Rusko pořádalo manévry v Kaliningradu. Zapojilo devět tisíc vojáků

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web