Moskva u vysokých úroků neskončí. Centrální banka chystá další opatření

Ruská centrální banka je připravena navázat na na prudké zvýšení úrokových sazeb a zavést další opatření ke stabilizaci domácích finančních trhů. Řekl to viceguvernér banky Sergej Švecov. Dodal, že situace na ruském akciovém i devizovém trhu je nyní kritická.

 Sídlo ruské centrální banky
16.12.2014 15:33   |  

Centrální banka v pondělí zvýšila svou základní úrokovou sazbu o 6,5 procentního bodu na 17 procent, aby zmírnila inflaci a podpořila domácí měnu. Rubl zahájil dnešní obchodování nárůstem, brzy ale všechny své zisky smazal a začal znovu prudce klesat.

Ruská měna poprvé v historii prolomila hranici 80 rublů za dolar a 100 rublů za euro. Odpoledne však rubl část ztrát smazal a kolem 14:00 SEČ se již dolar prodával za 73,10 rublu. Proti pondělnímu závěru tak ruská měna ztrácela zhruba 12 procent.


Čtěte více o propadu ruské měny


Guvernérka centrální banky Elvira Nabiullinová v televizním rozhovoru uvedla, že oslabování rublu je pro ekonomiku signálem, aby se přizpůsobila nové situaci, kdy prudce klesají ceny ropy a Rusko postihují západní sankce.


Čtěte také:

Obavy z dalších sankcí. Rubl překročil hranici 60 RUB za dolar

Další hranice padla: barel Brentu stojí již méně než 60 dolarů

Rusko pořádalo manévry v Kaliningradu. Zapojilo devět tisíc vojáků

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) rozhodl, že neodloží o měsíc spuštění elektronické evidence tržeb (EET). Návrh Hospodářské komory původně zvažoval. Od 1. prosince se tak do… více

Mobilní web