Na holuba se šlo atomovou bombou, stěžují si kyperští politici | E15.cz

Na holuba se šlo atomovou bombou, stěžují si kyperští politici

Na holuba se šlo atomovou bombou, stěžují si kyperští politici
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: EUCyprus - Wikimedia Commons

ČTK

Jeden z vysoce postavených kyperských činitelů dnes přirovnal přístup Německa a Mezinárodního měnového fondu (MMF) k finanční pomoci Kypru ke střílení po holubovi atomovou bombou. Dohoda, která zahrnovala konfiskaci velké části bankovních vkladů, vede k likvidaci fungujícího ekonomického systému, řekl stálý tajemník kyperského ministerstva financí Christos Patsalides.

Patsalides ve vystoupení před vyšetřovací komisí, která dnes začala zkoumat okolnosti pádu Kypru na pokraj bankrotu, řekl, že „sveřepý“ tým technokratů na Kypr uvalil krutý trest. „Pod tlakem Německa a MMF zastřelili holuba atomovou bombou,“ řekl úředník, který se jednání s mezinárodními věřiteli osobně účastnil.

Eurozóna a MMF poskytnou Kypru deset miliard eur (258 miliard korun), ke své záchraně ale bude země potřebovat celkem 23 miliard eur. Chybějící peníze si musí Kypr obstarat sám a podle dohody to má z velké části udělat zabavením většiny nepojištěných vkladů nad 100 tisíc eur ve dvou největších bankách.

Činitelé EU tvrdost verdiktu zdůvodnili přebujelostí kyperského bankovního systému. Zejména Německu bylo trnem v oku, že se Kypr stal daňovým rájem a centrem finančních služeb pro zahraniční firmy i střadatele. Paušální zabavení nepojištěných vkladů ale podle expertů povede k bankrotu velkého množství domácích firem, což prohloubí ekonomický rozvrat ostrova.

„Zničili ekonomický systém, který fungoval. Ano, máme své nedostatky, ale rozsah trestu je mnohem větší než velikost problému,“ řekl tajemník kyperského ministerstva financí podle agentury Reuters.

David Klimeš: Jen ne druhý Kypr

Ilona Švihlíková: Kypr jako průzkum bojem

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!