Nákupy ECB se vztahují i na ztrátové dluhopisy vlád. Berlín se vejde o prsa

Evropská centrální banka (ECB) v pondělí spustí avizovaný program nákupu dluhopisů za 60 miliard eur měsíčně, program potrvá nejméně do září příštího roku. Na včerejším zasedání ECB na Kypru to potvrdil šéf banky Mario Draghi. ECB bude nakupovat i státní dluhopisy, které nesou momentálně negativní výnos, a s jejich nákupem je tak spojena přímá ztráta.

 Euro (ilustrační foto)
5.3.2015 16:53   |  

„Nákupy dluhopisů se záporným výnosem do splatnosti jsou až do výše depozitní sazby v zásadě přípustné,“ uvádí Mario Draghi v rozhodnutí o spuštění dluhopisových nákupů publikovaném na webu ECB.

Depozitní sazba momentálně činí -0,2 procenta, podmínky nákupu tak aktuálně splňují všechny dluhopisové emise v eurozóně. Nejblíže depozitní sazbě mají dluhopisy Německa se splatností dvou a tří let, které se obchodují se ztrátou 0,19 procenta, které by tak mohly při dalším poklesu výnosů z programu vypadnout. Se ztrátou se momentálně obchodují dluhopisy hned pěti zemí eurozóny, nejčastěji jde o papíry se splatností do pěti let, ztráty se vesměs pohybují kolem 0,1 procenta.

ECB oznámila, že s nákupy dluhopisů bude pokračovat do chvíle, dokud se inflace nezačne stabilně přibližovat inflačnímu cíli ECB, tj. poblíž dvouprocentní hranice. Podle šéfa banky Maria Draghiho bude na finančních trzích dostatečná nabídka dluhopisů pro realizaci programu. To mnozí analytici rozporují. „Eurozóna v roce 2015 dosáhne pravděpodobně deficitu okolo dvou procent HDP a země jako Německo dokonce cílují rozpočtový přebytek. Na těchto trzích nemusí chtít investoři jednoduše prodávat „drahé dluhopisy“ ze svých bilancí,” zdůrazňuje Jan Bureš z ČSOB.


Čtěte také:

ECB začne nakupovat státní dluhopisy v pondělí 9. března

ECB zvažuje nákup podnikových dluhopisů

Německá členka ECB kritizuje návrh na nákup státních dluhopisů

ECB prý zvažuje nákupy dluhopisů. Utratí až 500 miliard eur

Autor: Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

Travel Service otevře linky do Lyonu a Almeríe, vrátí se na Menorku

Travel Service otevře linky do Lyonu a Almeríe, vrátí se na Menorku

Aerolinky Travel Service zahájily prodej letenek na příští letní sezónu. V té český dopravce pod značkou SmartWings otevře tři nové linky z Prahy do Francie a Španělska. Deníku E1… více

Mobilní web