Napětí mezi Řeckem a věřiteli nadále houstne, vláda ustupovat nehodlá

Jednání mezi Mezinárodním měnovým fondem (MMF), Evropskou komisí, Evropskou centrální bankou (ECB) a řeckou vládou získávají v posledních dnech na dynamice. Prohlásil to včera šéf evropského oddělení MMF Poul Thomsen. „Je to příznivý vývoj a dává nám to důvod k naději.“

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble a jeho řecký protějšek Janis Varufakis
21.4.2015 8:17   |  

Význam takového výroku však oslabuje fakt, že dohoda nutná k uvolnění další dávky peněz ze záchranného programu je v nedohledu. „Je toho potřeba ještě mnoho, a myslím tím opravdu mnoho, udělat. A je to naléhavé,“ krotil optimisty šéf ECB Mario Draghi na pravidelném zasedání MMF ve Washingtonu, které skončilo v neděli.

Prezident euroskupiny Jeroen Dijsselbloem v pátek přirovnal současný stav k situaci, kdy proti sobě jedou dvě auta a oba řidiči čekají, že nakonec uhne ten druhý. Evropská unie i MMF na Řecko tlačí, aby si pospíšilo s dokončením reforem, kterým je podmíněno poskytnutí půjčky 7,2 miliardy eur.


Přečtěte si komentář Petra Dufka: Trpělivost věřitelů je zřejmě nekonečná


Země zmítaná krizí však odmítá ustoupit za určitou mez. „Nepřipadá v úvahu, že bychom překročili mantinely, jaké jsme si nastavili,“ nechal se slyšet místopředseda řecké vlády Jannis Dragasakis. Naznačil i možnost předčasných voleb nebo referenda v případě, že ke shodě nedojde.

Bondy na rekordu
Rozsáhlý výprodej krátkodobých dluhopisů řecké vlády pokračoval již sedmou seancí v řadě. Výnos obligací splatných v roce 2017 vystoupil na rekord 26,97 procenta. Nejistota kolem dalšího osudu země však zvyšuje na trzích zájem o nejkvalitnější aktiva, což spolu s programem ECB nakupovat i bondy tlačí výnosy dolů.

Francouzský ministr financí Michel Sapin na zasedání MMF varoval, že v případě krachu jednání budou následky závažné pro Řecko, nikoli pro ostatní země. Jeho řecký protějšek Janis Varaoufakis naopak straší, že případný odchod jeho země z eurozóny způsobí spolku vážné problémy.

„Někteří tvrdí, že už bylo Řecko ze zbytku Evropy vyčleněno a ECB disponuje nástroji, kterými je v případě nutnosti odřízne, ránu vypálí a umožní zbytku eurozóny dále fungovat. Ale jakmile se připustí, že tu měnová unie není navždy, začne se spekulovat: kdo bude další na řadě?“

Německý týdeník Der Spiegel přišel v sobotu s informací, že už zítra má Řecko podepsat s Ruskem dohodu o účasti na budování plynovodu Turkish Stream, který by měl nahradit zrušený projekt South Stream. Za to by pak aténská vláda dostala půjčku v rozmezí mezi třemi až pěti miliardami eur. Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina však včera informaci o tomto termínu popřel.


Čtěte také:

Řecká vláda hledá volné peníze. Stahuje je z veřejného sektoru

Dolar pokračuje v růstu. Trh se obává bankrotu Řecka

Rusko se zapojí do řecké privatizace, Tsipras ale Putina o pomoc nežádal

Marian Hronek Autor: Marian Hronek editor E15 a E15 weekly

Komentáře

Čtěte také

Bavorsko zvýší počet policistů, odmítá bezpečnostní politiku Merkelové

Bavorsko zvýší počet policistů, odmítá bezpečnostní politiku Merkelové

Bavorský premiér Horst Seehofer se po uzavřeném zasedání bavorského zemské vlády distancoval od postoje kancléřky Angely Merkelové k migrační krizi. Kancléřčino "to zvládneme" prý… více

Mobilní web