Nejbohatší procento lidí je bohatší, než se myslelo

Často opakovaná floskule, že jedno procento nejbohatších Američanů vlastní třicet procent veškerého bohatství, je podhodnocením celé situace. Vyplývá to ze studie Evropské centrální banky, o které informovala agentura Bloomberg. Zamlčené údaje o majetku nejbohatších amerických domácností pravděpodobně zvýší jejich podíl na celonárodním bohatství na 35 až 37 procent, napsal ekonom Evropské centrální banky Philip Vermeulen.

Luxusní jachta
16.7.2014 6:51   |  

To je ještě více než 34 procent, o kterých mluví americká studie o spotřebitelském financování z roku 2010. „Naše znalost o rozdělení bohatství není zdaleka perfektní a úplná,“ napsal Vermeulen s tím, že nejnovější výsledky naznačují stálé podceňování majetku nejbohatších lidí.

Bohatší domácnosti se podle Vermeulena nerady zúčastňují výzkumů, ve kterých by měly přiznávat všechen majetek. Vermeulen pro své výpočty využil dat z Forbes žebříčku miliardářů, aby poskytl nové odhady pro rozmístění majetku ve Spojených státech a několika vybraných evropských zemích, Česká republika mezi nimi není.

Podle autora studie nejsou nové údaje o Spojených státech tak velkým posunem jako v některých evropských zemích. Například v jeho domovském Nizozemsku je podle nových výpočtů koncentrace majetku u procenta nejbohatších mezi dvanácti a sedmnácti procenty, na stejné úrovni je také Belgie či Španělsko. Starší údaje přitom u Nizozemska uváděly hodnotu devět procent. Nové výpočty tak naznačují, že podíl nizozemských boháčů na majetku v zemi je až dvakrát takový než se dříve věřilo.


Čtěte také:

Bohatství domácností loni stouplo o 14 procent. Nejvíc v Asii

Bohatství Američanů roste. Počet milionových domácností překonal rekord

MMF varuje před rozdílyv příjmech. Navrhuje větší zdanění bohatých

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Medikamenty jsou příliš levné, některé kvůli tomu mizí z trhu

Medikamenty jsou příliš levné, některé kvůli tomu mizí z trhu

Řadu let se v Česku daří držet veřejné náklady na léky na uzdě. Nejdříve díky systému úředního stanovování cen a úhrad podle těch nejnižších v Evropě, pak díky dohodám Všeobecné… více

Mobilní web