Nejbohatší Rus vyslyšel Putina. Přesunul do vlasti aktiva z Kypru

Nejbohatší Rus Ališer Usmanov převedl své podíly v mobilním operátorovi Megafon a těžaři železné rudy Metalloinvest ze zahraničních poboček na firmy sídlící v Rusku. Reaguje tak na výzvu prezidenta Putina, který ve svém bilančním projevu naléhal na byznysmeny, ať své offshore majetky převedou zpátky do země.

Nejbohatší Rus Ališer Usmanov
19.12.2014 14:40   |  

Kyperská firma Telecominvest Holdings Limited, která patří do Usmanovova impéria USM Holdings, převedla své akcie Megafonu na společnost AF Telekom Holding se sídlem v Rusku. AF Telekom nyní vlastní 53,8 procenta Megafonu, sdělil dnes operátor. Další Usmanovova kyperská pobočka USM Steel & Mining předala své akcie Metalloinvestu ruské firmě USM Metalloinvest LLC.

Putin na výroční tiskové konferenci vybídl ruské podnikatele, aby v nynější nepříznivé situaci pro ruskou ekonomiku převáděli své majetky z „offshorových“ základen v zahraničí na domácí firmy. „Tento krok je spojen s úsilím prezidenta Vladimira Putina o deoffshorizaci ruské ekonomiky a se zaváděním daňových pravidel o zdanění zisků zahraničních firem,“ uvedl USM Holdings.


Přečtěte si Putinovo shrnutí ruské situace: Růst je nevyhnutelný, hospodářsky se zotavíme do dvou let


Usmanov, jehož majetek odhadl časopis Forbes na 18,6 miliardy dolarů (418 miliard korun), vlastní v USM Holdings 48 procent. Dalším velkým akcionářem USM je se 30 procenty britsko-íránský podnikatel Farhad Moshiri.

Usmanov nepopírá své konexe v Kremlu a dává najevo svůj obdiv k prezidentu Putinovi. On sám ani jeho firmy zatím nefigurují na žádném seznamu sankcí, které proti ruským jednotlivcům a společnostem zavedly Spojené státy a Evropská unie.


Čtěte také:

Nové sankce podlomí možnosti spolupráce Ruska a USA, varoval Lavrov

Slabá ruská ekonomika: crashtest putinovské stability

Moskva dá ohroženým bankám až bilion rublů

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Irák chce podpořit ceny ropy, hodlá však dál zvyšovat těžbu

Irák chce podpořit ceny ropy, hodlá však dál zvyšovat těžbu aktualizováno

Irák je odhodlán sehrát v rámci kartelu OPEC aktivní roli při podpoře cen ropy. Řekl to dnes tamní ministr ropného průmyslu Džabár Alí Luajbí. Dodal však, že jeho země bude… více

Mobilní web