Nejbohatší Rus vyslyšel Putina. Přesunul do vlasti aktiva z Kypru

Nejbohatší Rus Ališer Usmanov převedl své podíly v mobilním operátorovi Megafon a těžaři železné rudy Metalloinvest ze zahraničních poboček na firmy sídlící v Rusku. Reaguje tak na výzvu prezidenta Putina, který ve svém bilančním projevu naléhal na byznysmeny, ať své offshore majetky převedou zpátky do země.

Nejbohatší Rus Ališer Usmanov
19.12.2014 14:40   |  

Kyperská firma Telecominvest Holdings Limited, která patří do Usmanovova impéria USM Holdings, převedla své akcie Megafonu na společnost AF Telekom Holding se sídlem v Rusku. AF Telekom nyní vlastní 53,8 procenta Megafonu, sdělil dnes operátor. Další Usmanovova kyperská pobočka USM Steel & Mining předala své akcie Metalloinvestu ruské firmě USM Metalloinvest LLC.

Putin na výroční tiskové konferenci vybídl ruské podnikatele, aby v nynější nepříznivé situaci pro ruskou ekonomiku převáděli své majetky z „offshorových“ základen v zahraničí na domácí firmy. „Tento krok je spojen s úsilím prezidenta Vladimira Putina o deoffshorizaci ruské ekonomiky a se zaváděním daňových pravidel o zdanění zisků zahraničních firem,“ uvedl USM Holdings.


Přečtěte si Putinovo shrnutí ruské situace: Růst je nevyhnutelný, hospodářsky se zotavíme do dvou let


Usmanov, jehož majetek odhadl časopis Forbes na 18,6 miliardy dolarů (418 miliard korun), vlastní v USM Holdings 48 procent. Dalším velkým akcionářem USM je se 30 procenty britsko-íránský podnikatel Farhad Moshiri.

Usmanov nepopírá své konexe v Kremlu a dává najevo svůj obdiv k prezidentu Putinovi. On sám ani jeho firmy zatím nefigurují na žádném seznamu sankcí, které proti ruským jednotlivcům a společnostem zavedly Spojené státy a Evropská unie.


Čtěte také:

Nové sankce podlomí možnosti spolupráce Ruska a USA, varoval Lavrov

Slabá ruská ekonomika: crashtest putinovské stability

Moskva dá ohroženým bankám až bilion rublů

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Cukrářům z Ovocného Světozoru je Praha malá, chystají expanzi po Česku

Cukrářům z Ovocného Světozoru je Praha malá, chystají expanzi po Česku

Na patnáct až dvacet nových provozoven odhadují majitelé Ovocného Světozoru potenciál cukrářské sítě pro franšízovou expanzi do velkých měst tuzemska. Ze strany partnerů si to… více

Komerční prezentace
Mobilní web