Německé firmy prchají z vlasti. Doma už neinvestují ani menší podniky

Dosud rostoucí německou ekonomiku může zbrzdit nečekaný problém. Německé firmy totiž přestávají doma investovat a především velké společnosti své investice rovnou přesouvají do zahraničí. Na rizika toho trendu upozorňuje studie státní rozvojové banky KfW.

Ilustrační foto
23.6.2014 16:00   |  

Investice z veřejných prostředků se v Německu už několik let nacházejí pod úrovní daňových odpisů, vidět je to například na stavu infrastruktury. Ještě horší je situace v soukromém sektoru. „Trend směřuje k tomu, že malé a střední podniky své investice rozmělní, zatímco ty velké už v Německu vůbec neinvestují,“ řekl deníku Die Welt hlavní ekonom KfW Jörg Zeuner.

Od roku 2004 je čistý objem investic velkých firem trvale o cca 100 miliard eur nižší než objem odpisů. Situace u malých a středních podniků je zatím lepší, investice překonávají odpisy o 350 miliard eur.

Od roku 2006 ale i tento trend postupně oslabuje. Takzvané investiční krytí, tedy poměr mezi novými investicemi a odpisy z daní, klesl z vrcholných 156 procent před osmi lety na současných 116 procent. Za stejnou dobu stoupl počet menších firem, které více odepisují než investují, a to z 50 na 56 procent.

Soukromé investice oslabují nejen oproti minulosti, ale také ve srovnání se zahraničím. „Dáváme tak v sázku konkurenceschopnost a pracovní místa,“ uvádí studie.

Krize, nebo nové metody? Experti váhají

Ekonomové se nedokážou shodnout na tom, proč investice klesají i v době hospodářského růstu. Podle některých za to může pocit nejistoty vyvolaný nedávnou krizí a odklon Německa od jaderné energie. Další tvrdí, že podniky zavedly nové výrobní postupy, vyžadující méně prostoru a zařízení.

Kromě toho německé firmy stále více investují v zahraničí, myslí si experti. „Politici by měli sledovat vývoj situace a zkoumat její příčiny,“ myslí si Zeuner. V úvahu podle něj připadají protiopatření jako například přehodnocení možnosti uplatňovat vysoké odpisy.

Podle Zeunera by německá vláda měla jít firmám příkladem a navýšit vlastní investice. Nyní totiž míří 93 procent veřejných prostředků na spotřebu. Státní investice na sebe přitom obvykle vážou ty soukromé, upozorňuje KfW.


Čtěte také:

Německo ruší exportní garance pro výrobce jaderných technologií

Německá ekonomika se veze na vlně silného vývozu

Německo v prvním čtvrtletí rostlo nejrychleji za tři roky

Autor: bru

Komentáře

Čtěte také

Skanska na východě Slovenska postaví 14 km dálnice za 5,3 miliardy korun

Skanska na východě Slovenska postaví 14 km dálnice za 5,3 miliardy korun

Stavební společnost Skanska Česká republika a Slovensko postaví 14,4 kilometru dlouhý úsek dálnice D1 na východním Slovensku poblíž Košic. Hodnota stavby je 5,3 miliardy korun.… více

Mobilní web