Německé firmy prchají z vlasti. Doma už neinvestují ani menší podniky

Dosud rostoucí německou ekonomiku může zbrzdit nečekaný problém. Německé firmy totiž přestávají doma investovat a především velké společnosti své investice rovnou přesouvají do zahraničí. Na rizika toho trendu upozorňuje studie státní rozvojové banky KfW.

Ilustrační foto
23.6.2014 16:00   |  

Investice z veřejných prostředků se v Německu už několik let nacházejí pod úrovní daňových odpisů, vidět je to například na stavu infrastruktury. Ještě horší je situace v soukromém sektoru. „Trend směřuje k tomu, že malé a střední podniky své investice rozmělní, zatímco ty velké už v Německu vůbec neinvestují,“ řekl deníku Die Welt hlavní ekonom KfW Jörg Zeuner.

Od roku 2004 je čistý objem investic velkých firem trvale o cca 100 miliard eur nižší než objem odpisů. Situace u malých a středních podniků je zatím lepší, investice překonávají odpisy o 350 miliard eur.

Od roku 2006 ale i tento trend postupně oslabuje. Takzvané investiční krytí, tedy poměr mezi novými investicemi a odpisy z daní, klesl z vrcholných 156 procent před osmi lety na současných 116 procent. Za stejnou dobu stoupl počet menších firem, které více odepisují než investují, a to z 50 na 56 procent.

Soukromé investice oslabují nejen oproti minulosti, ale také ve srovnání se zahraničím. „Dáváme tak v sázku konkurenceschopnost a pracovní místa,“ uvádí studie.

Krize, nebo nové metody? Experti váhají

Ekonomové se nedokážou shodnout na tom, proč investice klesají i v době hospodářského růstu. Podle některých za to může pocit nejistoty vyvolaný nedávnou krizí a odklon Německa od jaderné energie. Další tvrdí, že podniky zavedly nové výrobní postupy, vyžadující méně prostoru a zařízení.

Kromě toho německé firmy stále více investují v zahraničí, myslí si experti. „Politici by měli sledovat vývoj situace a zkoumat její příčiny,“ myslí si Zeuner. V úvahu podle něj připadají protiopatření jako například přehodnocení možnosti uplatňovat vysoké odpisy.

Podle Zeunera by německá vláda měla jít firmám příkladem a navýšit vlastní investice. Nyní totiž míří 93 procent veřejných prostředků na spotřebu. Státní investice na sebe přitom obvykle vážou ty soukromé, upozorňuje KfW.


Čtěte také:

Německo ruší exportní garance pro výrobce jaderných technologií

Německá ekonomika se veze na vlně silného vývozu

Německo v prvním čtvrtletí rostlo nejrychleji za tři roky

Autor: bru

Komentáře

Čtěte také

Česká spořitelna odvedla nejvyšší daně, Agrofert v první dvacítce chybí

Česká spořitelna odvedla nejvyšší daně, Agrofert v první dvacítce chybí

Na dani z příjmu právnických osob stát loni nejvíce získal od skupiny České spořitelny, bylo to téměř 4,3 miliardy korun. Na druhém místě žebříčku, který sestavuje ministerstvo… více

Komerční prezentace
Mobilní web