Německé firmy prchají z vlasti. Doma už neinvestují ani menší podniky | E15.cz

Německé firmy prchají z vlasti. Doma už neinvestují ani menší podniky

Německé firmy prchají z vlasti. Doma už neinvestují ani menší podniky
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Bosch

bru

Dosud rostoucí německou ekonomiku může zbrzdit nečekaný problém. Německé firmy totiž přestávají doma investovat a především velké společnosti své investice rovnou přesouvají do zahraničí. Na rizika toho trendu upozorňuje studie státní rozvojové banky KfW.

Investice z veřejných prostředků se v Německu už několik let nacházejí pod úrovní daňových odpisů, vidět je to například na stavu infrastruktury. Ještě horší je situace v soukromém sektoru. „Trend směřuje k tomu, že malé a střední podniky své investice rozmělní, zatímco ty velké už v Německu vůbec neinvestují,“ řekl deníku Die Welt hlavní ekonom KfW Jörg Zeuner.

Od roku 2004 je čistý objem investic velkých firem trvale o cca 100 miliard eur nižší než objem odpisů. Situace u malých a středních podniků je zatím lepší, investice překonávají odpisy o 350 miliard eur.

Od roku 2006 ale i tento trend postupně oslabuje. Takzvané investiční krytí, tedy poměr mezi novými investicemi a odpisy z daní, klesl z vrcholných 156 procent před osmi lety na současných 116 procent. Za stejnou dobu stoupl počet menších firem, které více odepisují než investují, a to z 50 na 56 procent.

Soukromé investice oslabují nejen oproti minulosti, ale také ve srovnání se zahraničím. „Dáváme tak v sázku konkurenceschopnost a pracovní místa,“ uvádí studie.

Krize, nebo nové metody? Experti váhají

Ekonomové se nedokážou shodnout na tom, proč investice klesají i v době hospodářského růstu. Podle některých za to může pocit nejistoty vyvolaný nedávnou krizí a odklon Německa od jaderné energie. Další tvrdí, že podniky zavedly nové výrobní postupy, vyžadující méně prostoru a zařízení.

Kromě toho německé firmy stále více investují v zahraničí, myslí si experti. „Politici by měli sledovat vývoj situace a zkoumat její příčiny,“ myslí si Zeuner. V úvahu podle něj připadají protiopatření jako například přehodnocení možnosti uplatňovat vysoké odpisy.

Podle Zeunera by německá vláda měla jít firmám příkladem a navýšit vlastní investice. Nyní totiž míří 93 procent veřejných prostředků na spotřebu. Státní investice na sebe přitom obvykle vážou ty soukromé, upozorňuje KfW.

Autor: bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!