Německo loni vyplatilo azylantům 2,4 miliardy eur na dávkách | E15.cz

Německo loni vyplatilo azylantům 2,4 miliardy eur na dávkách

Německo loni vyplatilo azylantům 2,4 miliardy eur na dávkách
Žadatelé o azyl v Berlíně
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Německo v loňském roce celkvem vyplatilo žadatelům o azyl dávky ve výši 2,4 miliardy eur (65 miliard korun). Meziročně se tak objem vyplacených dávek zvýšil o 58 procent, uvedl dnes německý statistický úřad. Letos Německo očekává, že do země přijde až 800 tisíc běženců, čtyřnásobek proti roku 2014.

Podle azylového zákona mají běženci v Německu právo na příspěvek na potraviny, ubytování, oblečení a zdravotní péči. Německo jim ale pro tyto účely nedává peníze, ale poskytuje jim účelově vázané poukázky nebo jim přímo dané věci zajišťuje. Kromě toho mají žadatelé o azyl nárok na měsíční kapesné, jeho průměrná výše činí 360 eur (9700 korun).

Dávky pro žadatele o azyl loni pobíralo 360 tisíc lidí. Kromě 200 tisíc běženců, kteří do země v roce 2014 přišli, na ně mají nárok i lidé, kteří žádost o azyl podali už v předchozích letech a stále čekají na její vyřízení. Pětinu všech lidí, kteří dávky pobírají, tvoří občané Kosova, Černé Hory a Srbska.

V zemi roste napětí

Žadatelé o azyl tvoří zhruba sedminu všech lidí, kteří se loni do Německa přistěhovali. Do země přišlo celkem 1,46 milionu osob, odstěhovalo se jich 914 tisíc. Počet imigrantů je podle statistického úřadu nejvyšší od roku 1992, kdy se do Německa přistěhovalo 1,5 milionu lidí. Většina lidí přišla do Německa z ostatních zemí Evropské unie.

Německo je dlouhodobě zemí, která přitahuje přistěhovalce. Letos ale zažívá mimořádnou imigrační vlnu a počet žadatelů o azyl by podle vládní prognózy měl být nejvyšší od sjednocení země.

Velký počet běženců vyvolal i napětí v německé společnosti, řada ubytoven pro uprchlíky se stala terčem žhářských útoků. Němečtí politici kvůli velkému počtu imigrantů žádají rozdělení běženců mezi země Evropské unie.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!