Německo plánuje navýšení výdajů o 10 procent, rozpočet má zůstat vyrovnaný

Německá vláda plánuje postupně zvýšit rozpočtové výdaje do konce desetiletí o více než 30 miliard eur (811 miliard korun) ročně, což odpovídá zhruba deseti procentům. Díky rostoucím příjmům by však měly zůstat veřejné finance vyrovnané.

 Německá kancléřka Angela Merkelová a ministr financí Wolfgang Schäuble
22.3.2016 15:13   |  

Uvádí se to v návrhu střednědobého rozpočtového plánu spolkového ministerstva financí, který získala agentura Reuters. V příštím roce se vládní výdaje mají zvýšit o 8,6 miliardy na 325,5 miliard eur. V roce 2020 se proti původnímu plánu výdaje zvýší o 30,9 miliardy na 347,8 miliardy eur, uvádí se v návrhu.

Německo loni přijalo více než 1,1 milionu migrantů a zvýšené výdaje s nimi spojené vyvolaly otazníky nad závazkem vlády zachovat „černou nulu“, tedy mírně přebytkové veřejné finance.

Díky solidně rostoucí ekonomice se však zvyšují i daňové příjmy, takže vláda nebude muset sáhnout k dodatečným výpůjčkám, uvedlo ministerstvo. Rozpočtový plán do konce desetiletí by vláda měla schválit na začátku července.

Nejvyšší přebytek od sjednocení

Veřejné finance v Německu loni zaznamenaly nejvyšší přebytek od sjednocení země před více než čtvrtstoletím. Aktivní saldo hospodaření spolkové vlády, jednotlivých spolkových zemí a obcí dosáhlo 19,4 miliardy eur a proti roku 2014 bylo více než dvojnásobné.

V poměru k velikosti ekonomiky vzrostl přebytek veřejných financí na 0,6 procenta hrubého domácího produktu (HDP) z 0,3 procenta v roce 2014.

Letos by Německo mělo hospodařit s příjmy a výdaji v plánované výši 316,9 miliardy eur (8,6 bilionu Kč) . Státní rozpočet tak má být třetí rok po sobě vyrovnaný.


Čtěte také:

Pravicovou AfD volili nezaměstnaní nejvíce. Ta jim chce privatizovat podporu

Německo schválilo rozpočet, zůstane vyrovnaný třetí rok za sebou

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se během inspekce po armádních postech v Donbasu dostal pod palbu separatistů. V Potvrdil to mluvčí protipovstalecké operace Andrij Lysenko. K… více

Komerční prezentace
Mobilní web