Německý vývoz do Ruska a na Ukrajinu výrazně klesá | E15.cz

Německý vývoz do Ruska a na Ukrajinu výrazně klesá

Německý vývoz do Ruska a na Ukrajinu výrazně klesá
28. dubna 2014 • 20:47
Německý vývoz do Ruska a na Ukrajinu letos kvůli propadu tamních měn prudce klesá. S ohledem na ukrajinskou krizi a západní sankce proti Rusku zástupci německých obchodních kruhů předpokládají, že propad bude pokračovat.

Za první dva měsíce roku, tedy ještě před zavedením sankcí, klesl německý export do Ruska v meziročním srovnání o 16 procent na 4,7 miliardy eur (129 miliard korun). Vývoz na Ukrajinu se propadl o více než pětinu na 659 milionů eur.

„Prudký pokles měn je hlavní příčinou propadu exportu. Krymská krize navíc znepokojila tamní spotřebitele a podniky,“ řekl k údajům ekonom Německé průmyslové a obchodní komory (DIHK) Volker Treier, jehož citovala agentura Reuters. Podle jeho odhadu klesne německý vývoz do Ruska v celém letošním roce o deset procent, i kdyby už krize dál neeskalovala.

Německé zboží na východě zdražil pád ruského rublu a ukrajinské hřivny na rekordní minima, což bylo v důsledku ukrajinské krize. Prospělo to naopak ruskému a ukrajinskému vývozu. Rusko prodalo do Německa za první dva měsíce roku zboží za 7,3 miliardy eur, což bylo o pět procent více než před rokem. Ukrajinský vývoz se zvýšil o 11 procent na 273 milionů eur.

Autor: ČTK
 

businessinfo.cz

  • Česká firma vyvinula unikátní metodu pomáhající rozkládat plasty, uplatnění najde v Číně
  • Na solárním boomu v Česku vyrostlo množství firem. Teď hledají příležitost v zahraničí
  • Chile: Exportéry láká trh s otevřenou náručí
  • Neplatičů DPH v registru přibývá geometrickou řadou