Německý vývoz do Ruska a na Ukrajinu výrazně klesá

Německý vývoz do Ruska a na Ukrajinu letos kvůli propadu tamních měn prudce klesá. S ohledem na ukrajinskou krizi a západní sankce proti Rusku zástupci německých obchodních kruhů předpokládají, že propad bude pokračovat.

ilustrační foto
28.4.2014 20:47   |  

Za první dva měsíce roku, tedy ještě před zavedením sankcí, klesl německý export do Ruska v meziročním srovnání o 16 procent na 4,7 miliardy eur (129 miliard korun). Vývoz na Ukrajinu se propadl o více než pětinu na 659 milionů eur.

„Prudký pokles měn je hlavní příčinou propadu exportu. Krymská krize navíc znepokojila tamní spotřebitele a podniky,“ řekl k údajům ekonom Německé průmyslové a obchodní komory (DIHK) Volker Treier, jehož citovala agentura Reuters. Podle jeho odhadu klesne německý vývoz do Ruska v celém letošním roce o deset procent, i kdyby už krize dál neeskalovala.

Německé zboží na východě zdražil pád ruského rublu a ukrajinské hřivny na rekordní minima, což bylo v důsledku ukrajinské krize. Prospělo to naopak ruskému a ukrajinskému vývozu. Rusko prodalo do Německa za první dva měsíce roku zboží za 7,3 miliardy eur, což bylo o pět procent více než před rokem. Ukrajinský vývoz se zvýšil o 11 procent na 273 milionů eur.


Čtěte také:

USA a EU rozšiřují sankce vůči Rusku. Slabé, zareagovaly ruské trhy

Ruských turistů letos ubude. Rubl příliš oslabil

Západní sankce kvůli Krymu ohrožují ruskou vědu

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Důvěřovat danému zařízení, nebo ne? Otázka nad kvalitou zabezpečení soukromých či státních citlivých dat v počítačích, mobilech a síťových prvcích se v posledních letech netýká… více

Mobilní web