Němečtí držitelé řeckých dluhopisů mohou chtít po Řecku náhradu

Němečtí držitelé řeckých dluhopisů, kteří před více než třemi lety nesouhlasili s výměnou cenných papírů za nové s výrazně nižší hodnotou, mohou po Řecku požadovat náhradu škody. Konstatoval to dnes evropský soud v Lucemburku.

řecký ministr financí Janis Varufakis
11.6.2015 13:42   |  

Případ se vztahuje k událostem ze začátku roku 2012, kdy se Řecko snažilo vypořádat s vážnou finanční krizí. Soukromí věřitelé na počátku onoho roku souhlasili s restrukturalizací řeckého dluhu. V rámci dohody přijali snížení nominální hodnoty dluhopisů ve svém držení o 53,5 procenta. Řada těch, kdo nabídku na výměnu cenných papírů předloženou Řeckem nepřijala, se poté obrátila na německé soudy.

Německá justice pak požádala Soudní dvůr Evropské unie (ECJ) o vyjádření, zda žaloby na náhradu škody, které na Řecko podaly soukromé osoby coby držitelé státních dluhopisů, spadají do kategorie „věci občanské a obchodní“. To je kategorie, která žalující straně umožňuje doručit žalobu na Řecko.


Čtěte také: Rating Řecka spadl ještě hlouběji do spekulativního pásma


ECJ dnes konstatoval, že spadají. Verdikt nejvyššího evropského soudu ale nehovoří o tom, zda by případné náhrady škody měly být poskytnuty.

Eurozóna v únoru 2012 rozhodla, že Řecko dostane druhý záchranný balík úvěrů ve výši 130 miliard eur. První program mezinárodní pomoci hluboce zadlužená země obdržela v roce 2010.


Čtěte také:

Facka věřitelům? Dřívější škrty řeckých důchodů podle soudu neplatí

ECB přitvrdila: přestala přijímat řecké dluhopisy

Varufakis chce odložit splatnost řeckých bondů do „vzdálené budoucnosti“

Řecko poslalo plány reforem, věřitelům ale opět nestačí

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) rozhodl, že neodloží o měsíc spuštění elektronické evidence tržeb (EET). Návrh Hospodářské komory původně zvažoval. Od 1. prosince se tak do… více

Mobilní web