Němečtí držitelé řeckých dluhopisů mohou chtít po Řecku náhradu

Němečtí držitelé řeckých dluhopisů, kteří před více než třemi lety nesouhlasili s výměnou cenných papírů za nové s výrazně nižší hodnotou, mohou po Řecku požadovat náhradu škody. Konstatoval to dnes evropský soud v Lucemburku.

řecký ministr financí Janis Varufakis
11.6.2015 13:42   |  

Případ se vztahuje k událostem ze začátku roku 2012, kdy se Řecko snažilo vypořádat s vážnou finanční krizí. Soukromí věřitelé na počátku onoho roku souhlasili s restrukturalizací řeckého dluhu. V rámci dohody přijali snížení nominální hodnoty dluhopisů ve svém držení o 53,5 procenta. Řada těch, kdo nabídku na výměnu cenných papírů předloženou Řeckem nepřijala, se poté obrátila na německé soudy.

Německá justice pak požádala Soudní dvůr Evropské unie (ECJ) o vyjádření, zda žaloby na náhradu škody, které na Řecko podaly soukromé osoby coby držitelé státních dluhopisů, spadají do kategorie „věci občanské a obchodní“. To je kategorie, která žalující straně umožňuje doručit žalobu na Řecko.


Čtěte také: Rating Řecka spadl ještě hlouběji do spekulativního pásma


ECJ dnes konstatoval, že spadají. Verdikt nejvyššího evropského soudu ale nehovoří o tom, zda by případné náhrady škody měly být poskytnuty.

Eurozóna v únoru 2012 rozhodla, že Řecko dostane druhý záchranný balík úvěrů ve výši 130 miliard eur. První program mezinárodní pomoci hluboce zadlužená země obdržela v roce 2010.


Čtěte také:

Facka věřitelům? Dřívější škrty řeckých důchodů podle soudu neplatí

ECB přitvrdila: přestala přijímat řecké dluhopisy

Varufakis chce odložit splatnost řeckých bondů do „vzdálené budoucnosti“

Řecko poslalo plány reforem, věřitelům ale opět nestačí

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble opět podrobil kritice nízké úrokové sazby Evropské centrální banky (ECB). V rozhovoru s německým listem Frankfurter Allgemeine… více

Mobilní web