Nepál se snaží obnovit zájem o Everest. Přihlásil se jediný horolezec | E15.cz

Nepál se snaží obnovit zájem o Everest. Přihlásil se jediný horolezec

Nepál se snaží obnovit zájem o Everest. Přihlásil se jediný horolezec
Mount Everest
• 
ZDROJ: Shutterstock

ČTK

Třiatřicetiletý Japonec Nobukazu Kuriki se jako jediný horolezec pokusí v letošní podzimní lezecké sezoně zdolat Mount Everest. Cesta na vrchol nejvyšší hory světa byla uzavřena po dubnovém zemětřesení v zemi, kdy na svazích hory zahynulo pod utrženou lavinou 19 lidí. Snaha nepálské vlády nalákat horolezce zpět na horu, které je pro ni významným zdrojem příjmů, se tak zatím míjí účinkem, píše agentura Reuters.

Japonský dobrodruh se na vrchol vydá sám a bez kyslíkového přístroje. I základní činnosti jako zavazování tkaniček či držení cepínu mu přitom činí potíže, protože kvůli omrzlinám přišel v minulosti o konečky prstů.

Nepálské úřady doufají, že Kuriki by jim v případě úspěšného výstupu mohl udělat dobrou reklamu. Proto také nepálské ministerstvo turistiky Japonce o víkendu představilo sezvaným novinářům. Mnoho zkušených šerpů nicméně varuje, že stezka stále není bezpečná, a dokonce na ní chybějí lana a žebříky.

V úterý Kuriki odcestoval letadlem do hor, aby se před výstupem na Everest plánovaným na příští měsíc aklimatizoval. „Jistěže jsem nervózní a mám obavy,“ prohlásil Kuriki. „Před pokusem o zdolání Everestu je to přirozené, zvlášť pak po (dubnovém) zemětřesení a v tomto ročním období,“ dodal.

Nejhorší zemětřesení v dějinách země zabilo v dubnu v Nepálu 9000 lidí a v květnu po něm následovaly další silné otřesy. „Kuriki bude stoupat na Everest v době, kdy panují ve světě nejasnosti ohledně bezpečnosti Nepálu po zemětřesení,“ řekl ministr turistiky Kripasur Šerpa. „Toto bude příklad pro další návštěvníky, aby přijeli.“

Zoufalá vláda

Řada horolezců ale varuje, že pokus Japonce je příliš velkou sázkou do loterie. Ang Cering Šerpa, šéf jedné z největších kanceláří, která organizuje výpravy na Everest, označuje plánovaný výstup za lehkomyslnost. Ang Cering Šerpa uvedl, že v podzimní lezecké sezoně je pokaždé zdolávání Everestu nebezpečné, protože počasí je chladnější než na jaře, je větší riziko sesutí lavin či smetení členů expedic z horského svahu silným vichrem. „To, k čemu se (Kuriki) chystá, je nesmírně riskantní,“ říká.

Japonec Nobukazu Kuriki se jako jediný horolezec pokusí v letošní podzimní lezecké sezoně zdolat nejvyšší horu světa Mount EverestJaponec Nobukazu Kuriki se jako jediný horolezec pokusí v letošní podzimní lezecké sezoně zdolat nejvyšší horu světa Mount EverestAutor: čtk/ap
Japonský horolezec Nobukazu Kuriki

Legendární americká novinářka Elizabeth Hawleyová, která pod Himálajem žije již 50 let, uvedla, že propagace Kurikiho výstupu ukazuje, jak zoufale se nepálská vláda snaží oživit turistický průmysl. Podporuje tohoto „šíleného muže“, aby přesvědčila svět, že jsou expedice bezpečné. „Chopí se jakékoli příležitosti, aby přiměli lidi vrátit se zpět do země,“ konstatovala Hawleyová.

Japonec chce dosáhnout vrcholu Mount Everestu, který se tyčí do výšky 8848 metrů nad mořem, do poloviny září. Zvolil si k tomu tradiční cestu jihovýchodní stěnou, kterou postupovali také první pokořitelé hory Sir Edmund Hillary se šerpou Tenzingem v roce 1953.

Opravy běží

Tým šerpů by měl tento týden začít opravovat stezku přes zrádný ledopád Khumbu, který musí horolezci překonat, než se dostanou na vrchol. Cesta přes ledopád, nacházející se mezi základním a prvním výškovým táborem, je za normálních podmínek zabezpečena fixními lany a žebříky. Stezku ovšem zasypala při zemětřesení 25. dubna jedna z lavin, zatímco další pohřbila polovinu základního tábora. Šerpové přitom původně avizovali, že letos už stezky na Everestu obnovovat nebudou.

Kuriki prohlásil, že dává přednost výstupům na podzim a o samotě, s minimálním množstvím vybavení. „To je ta nejčistší podoba lezení, a vyplatí se kvůli ní riskovat,“ tvrdí. Žádná mimořádná předběžná opatření Kuriki nepřijal, podle něj je horolezectví ve své podstatě nebezpečný sport a on bude muset spoléhat na své instinkty.

Kuriki se v předchozích šesti letech vydal na Everest sám již čtyřikrát, pokaždé ale byl nucen výstup přerušit. V roce 2012 strávil dva dny ve sněhovém záhrabu v nadmořské výšce 8229 metrů v teplotách nižších než minus 20 stupňů Celsia. Tehdy mu omrzly prsty na rukou, kvůli nimž mu lékaři museli konečky prstů amputovat.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!