Novgorodu hrozí bankrot. Potíže mají i jiné ruské regiony, varuje agentura | E15.cz

Novgorodu hrozí bankrot. Potíže mají i jiné ruské regiony, varuje agentura

Novgorodu hrozí bankrot. Potíže mají i jiné ruské regiony, varuje agentura
Budova vlády Novgorodské oblasti v Rusku
• 
ZDROJ: CC BY-SA 3.0: Aglav; Wikimedia

ČTK

První ruský region se přiblížil bankrotu kvůli neschopnosti splácet vysoké dluhy, uvedla ratingová agentura Standard & Poor's. Novgorodská oblast ležící na západě země nedaleko hranic s Estonskem a Lotyšskem nebyla počátkem roku schopna včas uhradit splátku dluhu ruské bance VTB. Podobná situace se podle expertů může opakovat i v jiných regionech.

Novgorodská oblast má dluh téměř dvě miliardy rublů (877 milionů korun) a únorovou platbu nebyla schopna uhradit. Protože oblast nedokázala získat novou půjčku, situaci se podle ruských zdrojů podařilo vyřešit až restrukturalizací dluhu vůči VTB a dohodou o snížení úroků.

Podle rozhlasové stanice Echo Moskvy je příčinou potíží ruské oblasti omezený přístup k finančním zdrojům v důsledku mezinárodních sankcí a také menší finanční zdroje, které má státní rozpočet k dispozici pro dotace regionů. Ruská ekonomika se dostala do krizového stavu v důsledku nižších příjmů z prodeje ropy a zemního plynu a kvůli propadu kurzu rublu.

S&P uvedla, že jsou jí známy i jiné případy, kdy věřitel byl nucen prodloužit splatnost úvěru poskytnutého ruskému regionu a snížit úrokovou sazbu půjčky kvůli neschopnosti regionu splácet dluhy. „Takovou situaci lze podle našich pravidel označit za bankrot,“ uvedla agentura.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!