Obavy zvyšují ceny německých bondů

17.1.2011 8:10   |  

Německé státní dluhopisy, považované za přístav investiční jistoty, už nejsou, co byly. Potvrzují to výnosy, které musejí Němci zájemcům nabídnout, aby si jejich bondy koupili. V polovině minulého týdne se úroky u desetiletých cenných papírů vyšplhaly na 3,15 procenta, což bylo nejvíce od loňského dubna. V pátek sice oslabily, ale výší 3,02 procenta jsou nad srpnovým stavem, kdy hlásily tehdy rekordních 2,05 procenta.

O tento vývoj, který mění rozložení sil na trhu, se podle deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) postaralo hned několik faktorů. Důležitou roli sehrála v první řadě skutečnost, že se spolková republika pohybovala, pokud jde o výnosy, v mimořádně nízkém pásmu. „Když pomyslíme, že na začátku osmdesátých let dosahovaly úroky skoro osm procent, je jasné, že po propadu musí někdy nastat zase vzestup nahoru,“ píše list.

Vysvětlení, proč začal tento proces právě v uplynulém týdnu, vidí deník ve dvou jevech. Prvním je přístup k euru, který je jiný než dříve. Tedy v dobách, kdy platily německé státní dluhopisy za kotvu jistoty a úroky jiných členů eurozóny, zejména jejich rizikové přirážky proti případnému bankrotu, se poměřovaly vůči německým bondům. Jenže právě tento ukazatel vystřelil prudce nahoru a svázal ruce řecké, irské, portugalské či španělské snaze o získání čerstvých peněz na kapitálových trzích.

A třebaže poslední aukce Lisabonu, Madridu a Říma splnily očekávání, uklidnily atmosféru a stáhly výnosy o něco zpátky, jdou úvahy investorů dále, za momentální situaci. „Myslí na to, co se stane, až Německo znovu přiskočí na pomoc, jakmile bude mít euro další vážný problém,“ vysvětluje FAZ. „I Berlín bude takto stržen do víru, a to pěkně hluboko.“

O slovo se navíc hlásí obavy z růstu inflace. V prosinci stouply spotřebitelské ceny ve spolkové republice o 1,9 procenta, což je nejvíce za poslední dva roky. Klub společné měny už dokonce pokořil přípustný procentní limit. Tento fakt přiměl prezidenta ECB Jean-Clauda Tricheta, aby připomněl, že boj s inflací je po dlouhé době opět prioritou. „Bude-li to nutné, není vyloučeno, že bude třeba zvednout úrokové sazby,“ připustil. Ty setrvávají na historickém dně jednoho procenta.

Autor: Igor Záruba

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Mobilní web