Obchod EU s Ruskem zamrzá

Obchody zemí Evropské unie s Ruskem začínají chřadnout. Obrat zahraničního obchodu mezi unijní osmadvacítkou a ruskými partnery oproti loňskému prvnímu čtvrtletí o deset procent propadl. Moskva se tak letos od Bruselu vzdálila více než kterákoli jiná země světa. Svědčí o tom poslední údaje Eurostatu.

Ilustrační foto
19.5.2014 6:06   |  

Unie z Ruska méně bere, zároveň ale na Východ i méně vyváží. Zatímco během prvních tří měsíců loňského roku zaplatila Evropa za ruský dovoz 55 miliard eur, letos to bylo o deset procent méně. Obdobně se výměna snížila opačným směrem. Do Ruska letos putovalo z unie zboží za 26 miliard eur, což je o tři miliardy méně než ve stejném období loni.

„Pokles obchodní aktivity mezi Ruskem a Evropou odráží dva navzájem provázané vlivy. Příčinou je jednak zpomalení ruské ekonomiky pod jedno procento na začátku roku a jednak útěk kapitálu z Ruska po vypuknutí ukrajinské krize,“ uvádí ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Propad obchodní výměny mezi EU a Ruskem v prvním čtvrtletí roku činí 10 procent

Od počátku letošního roku opustil Rusko zahraniční kapitál v objemu přesahujícím 160 miliard eur. Firmám se tak výrazně zhoršil přístup k financování. „V důsledku toho omezují ruské firmy své investice. Investiční zboží přitom tvoří rozhodující část dovozu z Evropské unie,“ vysvětluje ekonom Pavel Sobíšek z UniCreditu.

Jak slábnou obchodní vazby na Západ, otáčí se Rusko na východ. Přeshraniční byznys mezi Moskvou a Pekingem během prvního čtvrtletí posílil o čtyři procenta. Země za Velkou zdí však pro Rusko zůstává spíše okrajovým partnerem, obrat zahraničního obchodu s Čínou je oproti EU zhruba třetinový.

Obchodní styky EU s Ruskem jsou dlouhodobě deficitní. Důvodem je zejména dovoz energetických surovin a průmyslových komodit. Čtvrtletní výpadek obchodní výměny tak nerovnováhu s Ruskem lehce snížil. Experti soudí, že ruské hospodářství bude letos stagnovat, prodloužení konfliktu s Ukrajinou by však mohlo letos Moskvu stát jedno až dvě procenta výkonu ekonomiky.


Čtěte také:

Obchod s Ruskem je významnější než říkají statistiky

USA a EU rozšiřují sankce vůči Rusku. Slabé, zareagovaly trhy

EU počítá možné ztráty. Sankce vůči Rusku jsou zatím nepravděpodobné

Autor: buk

Komentáře

Čtěte také

Chovanec žádá miliardy na zvýšení bezpečnosti. Máte rezervy, reagoval Babiš

Chovanec žádá miliardy na zvýšení bezpečnosti. Máte rezervy, reagoval Babiš

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) požaduje tři miliardy korun navíc na navýšení počtu policistů a boj proti terorismu. ČSSD považuje bezpečnost za prioritu při sestavování… více

Mobilní web