Obchodníci s dluhopisy sázejí na nové kolo kvantitativního uvolňování

Největší američtí obchodníci s dluhopisy si myslí, že americká centrální banka (FED) spustí další kolo stimulů a napumpuje do ekonomiky další peníze nákupem cenných papírů navázaných na hypotéky, namísto skupování státních dluhopisů. Vyplývá to z průzkumu agentury Bloomberg.

Ben Bernanke
28.11.2011 14:13   |  

Šéf FEDu Ben Bernanke a jeho kolegové, kteří nakoupili státní dluhopisy a cenné papíry navázané na hypotéky za 2,3 bilionu dolarů mezi podzimem 2008 a letošním červnem, spustí další kolo kvantitativního uvolňování v následujícím čtvrtletí. Myslí si to 16 z 21 primárních obchodníků s americkými vládními dluhopisy, kteří obchodují s americkou centrální bankou a kteří se zúčastnili ankety agentury Bloomberg.

FED by mohl nakoupit dluhopisy navázané na hypotéky za přibližně 545 miliard dolarů, alespoň takový je průměrný odhad oslovených obchodníků.

Zatímco úrokové sazby hypotéčních úvěrů zůstávají na rekordních minimech, realitní trh nadále škrtí americkou ekonomiku. Tamní asociace obchodníků s nemovitostmi minulý týden uvedla, že průměrná cena rezidenční nemovitosti se v říjnu meziročně snížila o 4,7 procenta.

Podle propočtů banky JPMorgan Chase by američtí majitelé standardních hypoték ušetřili ročně 40 až 50 miliard dolarů, pokud by všichni nefinancovali při současné průměrné sazbě 3,75 procenta.


Čtěte také: USA nemají dohodu o dluhu. Další snížení ratingu ale zatím nehrozí


Snahy nastartovat ekonomiku nyní zintenzivňují s připravovanými výdajovými škrty ve státním rozpočtu v rozsahu 1,2 bilionu dolarů, které začnou platit od ledna 2013. „FED se drží názoru, že i když jsou americké fundamenty v pořádku, musíme se mít na pozoru před evropskou dluhovou nákazou,“ řekl Bloombergu Dominic Konstam z newyorkské pobočky Deutsche Bank, který dodává: „To se dá vyložit tak, že FED chce zasáhnout.“

Dalším faktorem, který by FED mohl přesvědčit k tištění dalších peněz na podporu ekonomiky, jsou polevující inflační tlaky. „Je velká šance, že třetí kolo kvantitativního uvolňování přijde, nejspíše v podobě nákupů dluhopisů vázaných na hypotéky, zvlášť pokud inflační očekávání nadále poklesne,“ myslí si stratég JPMorgan Srini Ramaswamy.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Turecko se chce po boku Spojených států podílet na boji s radikály ze samozvaného Islámského státu (IS) a vyhnat je z jejich bašty v syrském městě Rakka. Podmínkou je, že se… více

Mobilní web