Obvinění Goldman Sachs z podvodu srazilo trhy

19.4.2010 9:07   |  

Americké finanční skupině Goldman Sachs hrozí velká soudní bitva. Úřady ji totiž viní z podvodu, který mohl stát investory přes miliardu dolarů. Podle americké Komise pro cenné papíry (SEC) bankovní ústav s vědomím viceprezidenta Fabrice Tourreho ovlivňoval prodej obligací CDO (collateralized debt obligation) tím, že jeho klient Paulson & Co. obchodoval proti nim, čímž významně reguloval jejich ceny.

Obvinění vyvolalo na trhu zmatek. Dow Jonesův index klesl o 1,13 procenta, Standard & Poor’s dokonce o 1,61 procenta. Akcie samotné banky Goldman Sachs oslabily více než o deset procent. Zpráva podstatně ovlivnila i obchodování s ropou, jejíž cena v pátek klesla k 83 dolarům za barel.

Goldman Sachs obvinění odmítla a vyjádřila „rozhořčení nad tím, že SEC založil svou obžalobu na jediné transakci,“ uvedl deník Wall Street Journal.

Rázné počínání úředníků považují americká média i za snahu vylepšit reputaci komise, která nedokázala loni zabránit historickému podvodu Bernarda Madoffa. Televize CNBC naopak spekuluje o nové taktice administrativy Baracka Obamy, která má vést k reformě dohledu nad finančními institucemi. To potvrzují i někteří experti. „Nemyslím si, že jde o snahu oživit finanční systém, ale mohlo by jít o počátek regulačního mračna nad Goldman Sachs, potažmo nad celým sektorem,“ tvrdí analytik Hank Smith z Haverford Trust.

Postup úřadů je nicméně nejvýraznějším právním krokem proti bankám v kontextu krize na hypotečním trhu. O důrazné vyšetření kauzy se zasazují i některé evropské státy. Finanční instituce Velké Británie a Německa jsou totiž pravděpodobnými oběťmi investičního podvodu. SEC zkoumá především případ Royal Bank of Scotland, která zaplatila Goldman Sachs 841 milionů dolarů za uvolnění pozice v Abacus Security.

Autor: Magda Koutská

Komentáře

Čtěte také

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Francouzská automobilka PSA Group, která zahrnuje značky Peugeot a Citroën, v prvním pololetí více než zdvojnásobila čistý zisk na rekordních 1,21 miliardy eur (téměř 33 miliard… více

Mobilní web