Obvinění Goldman Sachs z podvodu srazilo trhy

19.4.2010 9:07   |  

Americké finanční skupině Goldman Sachs hrozí velká soudní bitva. Úřady ji totiž viní z podvodu, který mohl stát investory přes miliardu dolarů. Podle americké Komise pro cenné papíry (SEC) bankovní ústav s vědomím viceprezidenta Fabrice Tourreho ovlivňoval prodej obligací CDO (collateralized debt obligation) tím, že jeho klient Paulson & Co. obchodoval proti nim, čímž významně reguloval jejich ceny.

Obvinění vyvolalo na trhu zmatek. Dow Jonesův index klesl o 1,13 procenta, Standard & Poor’s dokonce o 1,61 procenta. Akcie samotné banky Goldman Sachs oslabily více než o deset procent. Zpráva podstatně ovlivnila i obchodování s ropou, jejíž cena v pátek klesla k 83 dolarům za barel.

Goldman Sachs obvinění odmítla a vyjádřila „rozhořčení nad tím, že SEC založil svou obžalobu na jediné transakci,“ uvedl deník Wall Street Journal.

Rázné počínání úředníků považují americká média i za snahu vylepšit reputaci komise, která nedokázala loni zabránit historickému podvodu Bernarda Madoffa. Televize CNBC naopak spekuluje o nové taktice administrativy Baracka Obamy, která má vést k reformě dohledu nad finančními institucemi. To potvrzují i někteří experti. „Nemyslím si, že jde o snahu oživit finanční systém, ale mohlo by jít o počátek regulačního mračna nad Goldman Sachs, potažmo nad celým sektorem,“ tvrdí analytik Hank Smith z Haverford Trust.

Postup úřadů je nicméně nejvýraznějším právním krokem proti bankám v kontextu krize na hypotečním trhu. O důrazné vyšetření kauzy se zasazují i některé evropské státy. Finanční instituce Velké Británie a Německa jsou totiž pravděpodobnými oběťmi investičního podvodu. SEC zkoumá především případ Royal Bank of Scotland, která zaplatila Goldman Sachs 841 milionů dolarů za uvolnění pozice v Abacus Security.

Autor: Magda Koutská

Komentáře

Čtěte také

Steinmeier: Musíme přestat s Ruskem soutěžit ve zbrojení, OBSE navrhnu jak

Steinmeier: Musíme přestat s Ruskem soutěžit ve zbrojení, OBSE navrhnu jak

Bezpečnost v Evropě je ohrožena, pokud Rusko a Západ nevyjednají nová opatření na kontrolu zbrojení. Prohlásil to německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, který chce o… více

Mobilní web