Odvody britských bank ohlídá vláda

24.6.2010 8:36   |  

Německo a Francie míní, Británie mění. Odvody a daně pro finanční instituce, takzvaná bankovní daň, na níž se minulý týden dohodly s výjimkou České republiky členské státy Evropské unie, nepoputují v ostrovním království do zvažovaného, zřejmě unijního fondu. Tamní vláda ji použije k domácím preventivním protikrizovým opatřením včetně kapitálové injekce ohroženým bankám.

Jinak řečeno, pro britského ministra financí George Osborna má tento příjem v předpokládané výši 1,2 miliardy liber v roce 2011 vylepšit tamní státní rozpočet.

Letošní upravený britský rozpočet, který představil Osborne v úterý, počítá od příštího ledna se sazbou daně ve výši zhruba 0,04 procenta z celkových blíže upřesněných závazků bank a stavebních družstev. To má přinést do státní pokladny první miliardu liber (více než 37 miliard korun). V dalším roce stoupne zdanění na 0,07 procenta a výběr se zvýší až na dvě miliardy.

Od daně budou osvobozeny ústavy se závazky nižšími než 20 miliard liber. Zaručeně je mimo hru většina malých bank a stavebních družstev.

Podle analýzy největší francouzské banky BNP Paribas je navrhovaná verze bankovní daně důvodem k otevření šampaňského. Alespoň pro pět největších bank působících za kanálem La Manche. Dohromady zaplatí každá v řádu stamilionů liber. Předpokládá se přitom, že velká pětka vykáže dohromady za letošek zisk ve výši 22 miliard.

O případném globálním rozměru bankovní daně se bude jednat na víkendovém summitu skupiny G20 v kanadském Torontu. Šance, že se zástupci těchto zemí na něčem shodnou, jsou mizivé. Země jako Austrálie, Japonsko či Kanada nechtějí o bankovní dani ani slyšet.

Francie a Německo plánují mezitím vlastní verzi bankovní daně. Platit by se měla od roku 2012. Předpokládá se, že v tomto případě by prostředky měly přejít do zvláštního fondu. Detaily oznámeny nebyly.

Obě velmoci společně s Británií vydaly pak předevčírem společné prohlášení, v němž ujišťují, že daň na finanční instituce a operace pojmou podle svého národního práva, ale že cíl zůstává stejný: aby se banky, nejen daňoví poplatníci, rovněž zapojily do úhrady nákladů příštích možných krizí.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Dušan Šrámek: Babišův celní hazard

Dušan Šrámek: Babišův celní hazard

Ministr financí Andrej Babiš chce, aby celníci mohli vyšetřovat daňové trestné činy. To dnes může jen policie. Dále by se měla Celní správě rozšířit pravomoc na prověřování… více

Mobilní web