Odvody britských bank ohlídá vláda

24.6.2010 8:36   |  

Německo a Francie míní, Británie mění. Odvody a daně pro finanční instituce, takzvaná bankovní daň, na níž se minulý týden dohodly s výjimkou České republiky členské státy Evropské unie, nepoputují v ostrovním království do zvažovaného, zřejmě unijního fondu. Tamní vláda ji použije k domácím preventivním protikrizovým opatřením včetně kapitálové injekce ohroženým bankám.

Jinak řečeno, pro britského ministra financí George Osborna má tento příjem v předpokládané výši 1,2 miliardy liber v roce 2011 vylepšit tamní státní rozpočet.

Letošní upravený britský rozpočet, který představil Osborne v úterý, počítá od příštího ledna se sazbou daně ve výši zhruba 0,04 procenta z celkových blíže upřesněných závazků bank a stavebních družstev. To má přinést do státní pokladny první miliardu liber (více než 37 miliard korun). V dalším roce stoupne zdanění na 0,07 procenta a výběr se zvýší až na dvě miliardy.

Od daně budou osvobozeny ústavy se závazky nižšími než 20 miliard liber. Zaručeně je mimo hru většina malých bank a stavebních družstev.

Podle analýzy největší francouzské banky BNP Paribas je navrhovaná verze bankovní daně důvodem k otevření šampaňského. Alespoň pro pět největších bank působících za kanálem La Manche. Dohromady zaplatí každá v řádu stamilionů liber. Předpokládá se přitom, že velká pětka vykáže dohromady za letošek zisk ve výši 22 miliard.

O případném globálním rozměru bankovní daně se bude jednat na víkendovém summitu skupiny G20 v kanadském Torontu. Šance, že se zástupci těchto zemí na něčem shodnou, jsou mizivé. Země jako Austrálie, Japonsko či Kanada nechtějí o bankovní dani ani slyšet.

Francie a Německo plánují mezitím vlastní verzi bankovní daně. Platit by se měla od roku 2012. Předpokládá se, že v tomto případě by prostředky měly přejít do zvláštního fondu. Detaily oznámeny nebyly.

Obě velmoci společně s Británií vydaly pak předevčírem společné prohlášení, v němž ujišťují, že daň na finanční instituce a operace pojmou podle svého národního práva, ale že cíl zůstává stejný: aby se banky, nejen daňoví poplatníci, rovněž zapojily do úhrady nákladů příštích možných krizí.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Lékařská komora prohrála, Číňané mohou dál léčit Čechy

Lékařská komora prohrála, Číňané mohou dál léčit Čechy

Čínští lékaři mohou dál působit ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové, a to na základě výjimky ministerstva zdravotnictví. Tradiční čínská medicína se tak dál bude prosazovat v… více

Mobilní web