OECD: Během krize daně dopadly na občany, firmy je obešly

Daňové výnosy z firem od začátku finanční krize klesly, břemeno daní se ovšem přesunulo na běžné občany. Vyplývá to ze statistik Organizace pro hospodářskou spolupráci (OECD).

Daně, ilustrační foto
6.12.2015 14:17   |  

Průměrné daňové výnosy z firemního sektoru poklesly 3,6 na 2,8 procenta hrubého domácího produktu. U jednotlivců pak vzrostly z 8,8 na 8,9 procenta HDP a výnosy daní z přidané hodnoty z 6,5 na 6,8 procenta.

„Firmy stále nacházejí nové cesty, jak na daních zaplatit méně. Účet za ně platí běžní poplatníci,“ myslí si ředitel Centra OECD pro daňovou politiku a správu Pascal Saint-Amans. „Většina zvyšování daní během krize dopadla na jednotlivce skrze vyšší odvody na sociální pojištění, DPH a daně z příjmu. To podtrhuje nutnost toho, abychom si vynutili, že firmy budou platit férový podíl.“

Celkové daňové zatížení v zemích OECD stouplo z 32,7 v roce 2009 na loňských 34,4 procenta HDP. Průměrná daň z přidané hodnoty je na rekordní výši 19,2 procenta. 22 z 34 zemí OECD zvyšovalo daň z přidané hodnoty. Česká republika je jednou z výjimek, kde podíl klesl daňové zátěže o 0,8 procenta na 33,5 procenta HDP. Zatímco české sociální odvody jsou nadprůměrné, pod průměrem OECD jsou naopak daně z příjmu.


Čtěte také:

OECD: Konec daňových rájů. Firmy by měly odvádět daně tam, kde sídlí

Kažimír: Výběr daně z přidané hodnoty v EU nefunguje, reforma je nutná

Jan Pavec Autor: Jan Pavec redaktor E15.cz

Komentáře

Čtěte také

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italská policie dnes zatkla druhého nejhledanějšího člena mafie Ernesta Fazzalariho, který se 20 let skrýval. Nyní šestačtyřicetiletý Fazzalari byl významným členem kalábrijské… více

Komerční prezentace
Mobilní web