OECD: Čína a Brazílie zpomalí světový hospodářský růst | E15.cz

OECD: Čína a Brazílie zpomalí světový hospodářský růst

OECD: Čína a Brazílie zpomalí světový hospodářský růst
Čínské akciové indexy
• 
ZDROJ: čtk/AP

ČTK

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) snížila odhad růstu světové ekonomiky pro letošní a příští rok. Ekonomika Spojených států si ale podle OECD vede dostatečně dobře na to, aby americká centrální banka (Fed) mohla poprvé za skoro deset let přikročit ke zvýšení úrokových sazeb.

Světová ekonomika stoupne letos o rovná tři procenta a příští rok o 3,6 procenta, uvedla OECD v prognóze pro velké vyspělé světové ekonomiky. Ještě v červnovém výhledu tato organizace sdružující 34 vyspělých zemí světa odhadovala, že globální ekonomika letos zpomalí růst na 3,1 procenta. Pro příští rok jí předpovídala expanzi 3,6 procenta.

Zhoršení odhadu OECD vysvětlila především zpomalováním rozvíjejících se tržních ekonomik, jako je Čína nebo Brazílie.

Světlým bodem jsou Spojené státy, které mají největší ekonomiku na světě. OECD nově zlepšila odhad jejího růstu v tomto roce na 2,4 procenta z dříve odhadovaných dvou procent. Výhled pro příští rok ale zhoršila.

Fed by měl jednat

Měnový výbor americké centrální banky zahájí zasedání o měnové politice. Výsledek dvoudenního rokování by měl být znám ve čtvrtek. OECD má za to, že více faktorů nyní hovoří pro zvýšení úrokových sazeb než pro nečinnost.

„Nynější zvýšení úrokových sazeb by odstranilo nervozitu na trzích,“ uvedla hlavní ekonomka OECD Catherine Mannová. Projekce její organizace přitom ukazují, že rychlost, s jakou bude Fed sazby zvyšovat, je mnohem důležitější než to, zda bude konat. „Na způsobu záleží čtyřikrát víc než na načasování (tohoto kroku),“ uvedla Mannová.

Členy OECD jsou převážně bohaté země, jako Spojené státy či vyspělé evropské ekonomiky. Od 90. let minulého století jsou v této organizaci i Česká republika a Slovensko.

Analýza: Málo kapitalismu. Nejhůř na tom nejsou země, kde „bezuzdně řádí“

Ricardo Hausmann: Způsobuje kapitalismus chudobu?

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!